Odsúdený Vorobjov sa znova postaví pred súd, pojednávanie sa bude týkať trestného činu prijímania úplatku

0

28.2.2024 (SITA.sk) – Odsúdený bývalý policajný funkcionár Pavol Vorobjov sa má znovu postaviť pred súd. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní Špecializovaného trestného súdu, na 14. marca vytýčil hlavné pojednávanie vo veci trestného činu prijímania úplatku.

Sťažnosť prokurátora

V prípade bývalého policajta Pavla Vorobjova naposledy v novembri 2023 sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici rozhodol o povolení obnovy konania vo veci prepadnutia majetku. Podľa sudcu rozhodnutie o prepadnutí majetku nadobudlo právoplatnosť, ale nebolo vykonané, preto konanie v časti prepadnutia obnovil.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal voči rozhodnutiu sťažnosť. Rozhodovanie sa týkalo hlavne nálezu Ústavného súdu SR, podľa ktorého povinnosť súdov vymerať za niektoré skutky aj trest prepadnutia majetku odporuje princípu primeranosti trestov.

Konkurzné konanie nie je ukončené

V rámci majetku odsúdeného expolicajta išlo o dve nehnuteľnosti – rodinný dom a záhradný domček v okrese Nitra, ktoré v rámci prepadnutia majetku riešila správkyňa konkurznej podstaty. Rozsudkom súd určil, že majetok po zániku bezpodielového vlastníctva manželov prevzala manželka s tým, že mala zaplatiť viac ako 83-tisíc eur správcovi konkurznej podstaty.

Konkurzné konanie ale nie je právoplatne ukončené, lebo lehoty na zaplatenie plynú a platba nie je zatiaľ zrealizovaná. Vorobjov uviedol, že podľa neho trest prepadnutia majetku vykonaný nie je. Majetok podľa neho nadobudli s manželkou pomocou úveru a predtým, ako páchal trestnú činnosť.

Odsúdeného bývalého príslušníka Národnej kriminálnej agentúry Pavla Vorobjova prepustili podmienečne na slobodu v apríli 2023. Sudca ŠTS na pracovisku v Banskej Bystrici v máji 2022 schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom ÚŠP a Vorobjovom. Súd uznal expolicajta za vinného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.

Uložil mu úhrnný trest odňatia slobody na dva roky do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, trest prepadnutia majetku a trest zákazu činnosti v orgánoch verejnej moci vo výmere sedem rokov. Pavol Vorobjov pôsobil v minulosti ako šéf finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Figuroval napríklad v kauze nezákonných lustrácií.

Viac k témam: bývalý policajt, obvinenie z prijímania úplatku, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Odsúdený Vorobjov sa znova postaví pred súd, pojednávanie sa bude týkať trestného činu prijímania úplatku © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -