Parlament bude v utorok hlasovať o protimafiánskom balíčku z dielne hnutia Slovensko (video)

0

27.2.2024 (SITA.sk) – Národná rada SR bude v utorok hlasovať o protikorupčných návrhoch hnutia Slovensko. Návrhy sa týkajú preukazovania pôvodu majetku, zabráneniu nadužívania paragrafu 363 a zrušenia kompetencie prezidenta udeľovať amnestie za korupčné trestné činy, za zločiny organizovanej trestnej činnosti a teroristické trestné činy.

„Dôsledná kontrola majetku politikov je nástrojom na boj proti organizovanému zločinu, a preto sme zákon o preukazovaní pôvodu majetku predložili do parlamentu,“ povedala členka poslaneckého klubu Slovensko Veronika Remišová (Za ľudí).

Hlavný pilier ich hnutia

Hnutie Slovensko zdôrazňuje, že boj proti korupcii je jeho hlavným pilierom. Minulý týždeň zákon o hmotnej zodpovednosti politikov podporili v pléne len poslanci hnutia.

„Som zvedavý, ako sa pri hlasovaní o protimafiánskom balíčku zachovajú prezidentskí kandidáti, ako budú hlasovať Peter Pellegrini a Andrej Danko,“ povedal predseda poslaneckého klubu Slovensko Michal Šipoš.

Udeľovanie amnestií

Vládna koalícia podľa hnutia schvaľuje amnestie pre zločincov a porušuje ústavný zákon o ochrane verejného záujmu, keďže niektorí poslanci neoznámili svoj konflikt záujmu pred hlasovaním.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalej tvrdí, že predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) porušil aj pravidlá EÚ, keď neoslovil Európsku centrálnu banku s návrhmi právnych predpisov, ignoruje Radu pre rozpočtovú zodpovednosť, ruší a obmedzuje diskusie v parlamente.

Ak Ústavný súd pozastaví účinnosť Trestného zákona, tak jedinou možnosťou koalície, ako oslobodiť svojich nominantov, bude cez prezidentské amnestie. Aj preto hnutie Slovensko predkladá tento zákon.

„Keď vnímame, čo robí koalícia v parlamente, je jasné, že jej kandidát Peter Pellegrini (v prípade zvolenia za prezidenta, pozn. SITA) nebude mať problém udeľovať milosti a amnestie aj zločincom, ktorí páchali korupčné trestné činy alebo sa podieľali na organizovanej trestnej činnosti,“ povedal garant hnutia pre spravodlivosť a právny štát Milan Vetrák.

Viac k témam: Novela Trestného zákona, Paragraf 363 Trestného poriadku, parlamentná schôdza
Zdroj: SITA.sk – Parlament bude v utorok hlasovať o protimafiánskom balíčku z dielne hnutia Slovensko (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -