Rusko jednoznačne porušilo medzinárodné právo, Blanár apeluje na začatie mierových rokovaní

0

26.2.2024 (SITA.sk) – Výsledkom pokračujúcej vojenskej invázie Ruskej federácie proti Ukrajine je množstvo obetí a hospodárska, kultúrna a environmentálna devastácia nášho východného suseda.

Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) na margo druhého výročia tohto konfliktu. Zdôraznil, že zo strany Ruska jednoznačne došlo k porušeniu medzinárodného práva.

Podporujeme mierové aktivity

„Slovenská republika podporuje Ukrajinu ako mierovú, demokratickú, teritoriálne celistvú, v medzinárodne uznaných hraniciach s perspektívou v Európskej únii po splnení všetkých kritérií stanovených pre všetky kandidátske krajiny. Nášmu susedovi chceme aj naďalej poskytovať materiálnu, humanitárnu a rozvojovú pomoc a podporíme zapojenie slovenských subjektov do obnovy Ukrajiny,” avizoval Blanár.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Súčasne apeluje na začatie mierových rokovaní, a to čo najskôr. Tvrdí, že to však nebude možné bez politickej vôle a aktívnej kolektívnej diplomacie. „Preto podporujeme mierové aktivity vrátane iniciatívy prezidenta Ukrajiny vedúce k tomuto cieľu,” zdôraznil.

Mier by mal byť komplexný

Slovensko je podľa ministra zahraničných vecí pripravené zapojiť sa do procesov na medzinárodnej scéne, ktoré môžu prispieť k ukončeniu vojny na Ukrajine.

„Pre Slovenskú republiku je aj naďalej dôležité, aby bol budúci mier pre Ukrajinu komplexný, spravodlivý, trvalý a plne v súlade s kľúčovými princípmi Charty OSN. Iba taký prispeje k posilneniu celoeurópskej stability a bezpečnosti,” povedal Blanár.

Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Rusko jednoznačne porušilo medzinárodné právo, Blanár apeluje na začatie mierových rokovaní © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -