Ukrajina si pripomína druhé výročie začiatku invázie. Sme o 730 dní bližšie k víťazstvu, vyhlásil Zelenskyj (video)

0

26.2.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 24. februára, 17:52

Ukrajina si v sobotu pripomína druhé výročie začiatku otvorenej ruskej invázie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v sobotu poďakoval obyvateľom krajiny za ich úsilie odolať ruskej invázii.

„Každý normálny človek chce, aby sa vojna skončila. Ale nikto z nás nedovolí, aby sa skončila naša Ukrajina,” povedal Zelenskyj vo videopríhovore pri príležitosti druhého výročia začiatku ruskej vojny proti Ukrajine. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Zelenskyj dodal, že je „neuveriteľne hrdý” na to, čo sa každému Ukrajincovi podarilo dosiahnuť za ostatné dva roky, a poďakoval spojencom Ukrajiny, „ktorí pri nás stoja”. „Sme o 730 dní bližšie k víťazstvu,” poznamenal. „A zvíťazíme,” vyhlásil.

Pricestovali aj lídri zo západu

Do Kyjiva prišli aj lídri západných krajín prišli, aby si pripomenuli druhé výročie začiatku otvorenej ruskej invázie na Ukrajinu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová cestovala v noci vlakom spolu s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, belgickým premiérom Alexandrom De Croom a kanadským premiérom Justinom Trudeauom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Viac ako kedykoľvek inokedy pevne stojíme pri Ukrajine. Finančne, ekonomicky, vojensky, morálne. Kým nebude krajina konečne slobodná,” napísala Von der Leyenová na mikroblogovacej sieti X po príchode do Kyjiva.

Ursula von der Leyenová tiež odovzdala ukrajinskej polícii a generálnej prokuratúre 50 vozidiel. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje tlačovú službu Delegácie Európskej únie na Ukrajine. Vozidlá sú určené na podporu vyšetrovania vojnových zločinov na oslobodených územiach.

Glad to hand over 50 new vehicles funded by the EU to the Ukrainian police.
They will help them in their daily work.

To bring security and stability in the territories liberated by the brave Ukrainian Armed Forces, and support the population.

This is EU solidarity in action. pic.twitter.com/lnEpNWI82V

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 24, 2024

Vyhlásenie predstaviteľov EÚ

Zároveň predstavitelia Európskej únie potvrdili podporu Kyjivu vo svojom spoločnom vyhlásení. „Budúcnosť Ukrajiny leží v Európskej únii,” konštatuje vyhlásenie predsedu Európskej rady Charlesa Michela, šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a predsedníčky Európskeho parlamentu Roberty Metsoly. Informuje o tom web Kyiv Independent.

„Budeme pokračovať v riešení naliehavých vojenských a obranných potrieb Ukrajiny, vrátane dodávok nevyhnutne potrebnej munície a rakiet,” pokračuje vyhlásenie. „Rusko a jeho vodcovia budú za svoje kroky platiť zvyšujúcu sa cenu,” dodali Michel, Von der Leyenová a Metsola.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zverejnil video z leteckej základne Hostomeľ, kde sa konala ceremónia s predstaviteľmi. „Pred dvoma rokmi sme tu paľbou privítali nepriateľské výsadkové sily, po dvoch rokoch sa tu stretávame s našimi priateľmi a našimi partnermi,” povedal Zelenskyj na leteckej základni neďaleko Kyjiva, ktorú sa ruskí výsadkári neúspešne pokúšali dobyť v prvých dňoch vojny.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nepodkopali ukrajinskú štátnosť

Rada NATO-Ukrajina vyhlásila v sobotu, že Rusko zlyhalo vo svojej snahe podkopať ukrajinskú štátnosť a zlomiť odhodlanie ukrajinského ľudu. Tiež dodala, že Ukrajina sa prejavila ako suverénny a demokratický štát, oslobodila významné územie a zahnala ruskú Čiernomorskú flotilu. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Rusko musí okamžite zastaviť túto vojnu a úplne a bezpodmienečne stiahnuť všetky svoje vojenské sily z Ukrajiny v súlade s rezolúciami Valného zhromaždenia OSN. Neuznávame a nikdy neuznáme ilegálne a nelegitímne ruské anexie vrátane anexie Krymu,” zdôrazňuje vyhlásenie Rady NATO-Ukrajina.

Rusko ničí aj mier v Európe

Nemecko a Európa musia posilniť svoje obranné schopnosti a zabezpečiť, aby odolali akémukoľvek vojenskému útoku zvonku. Uviedol to v sobotu v podcaste pri príležitosti druhého výročia začatia ruskej vojny proti Ukrajine nemecký kancelár Olaf Scholz.

„Rusko nielenže útočí na Ukrajinu, ale ničí aj mier v Európe,” vyjadril sa Scholz.

„A my v Nemecku a Európe robíme viac – a musíme urobiť ešte viac – aby sme sa mohli účinne brániť,” dodal kancelár. Informuje o tom portál CNN. Olaf Scholz zároveň vyhlásil, že Ukrajina bude dostávať podporu pre jej sebaobranu „tak dlho, ako to bude nutné”.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine vo februári 2024 (fotografie)

Poľsko svoju podporu nezmení

Podpora Kyjeva zo strany Varšavy pri vzdorovaní ruskej agresii sa nezmení, vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda.

„Podporovali sme, podporujeme a budeme aj naďalej podporovať Ukrajinu v boji za slobodu!,” napísal na mikroblogovacej sieti X v sobotu na druhé výročie odštartovania ruskej vojny proti Ukrajine. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Práve teraz je táto podpora kľúčová. Bez ohľadu na našu ‘únavu z vojny’. Slobodný svet nesmie dovoliť, aby Putin a Rusko triumfovali,” dodal Andrzej Duda.

Prezydent @AndrzejDuda: Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę w jej walce o wolność! Dzisiaj to wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne. Niezależnie od zmęczenia wojną. Wolny świat nie może dopuścić do tego, żeby Putin i Rosja zatriumfowali. pic.twitter.com/VDSHEkBZMy
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 24, 2024

Ťažkosti s muníciou

Po sérii víťazstiev v prvom roku vojny sa šťastie od ukrajinskej armády odvrátilo, je v zákopoch a čelí ruskej prevahe v počte vojakov a zbraní.

Začína sa tretí rok vojny a v krajine je pochmúrna nálada, pretože ukrajinská armáda na fronte čelí zväčšujúcim sa ťažkostiam vzhľadom na nedostatok munície a vojakov a stiahla sa zo strategického mesta Avdijivka v Doneckej oblasti. Západná pomoc tiež visí na vlásku.

Krátko pred druhým výročím ruského vpádu na Ukrajinu prezident krajiny Volodymyr Zelenskyj odvolal hlavného veliteľa armády Valeriia Zalužného a na jeho post vymenoval generálplukovníka Oleksandra Syrského. Išlo o najvýznamnejšiu zmenu vo velení armády od vypuknutia vojny.

Kyjiv nedosiahol veľký prielom

Rusko stále kontroluje zhruba štvrtinu územia Ukrajiny, keďže Kyjivu sa nepodarilo naplniť očakávania počas vlaňajšej letnej protiofenzívy a nedosiahol veľký prielom.

„Situácia je taká, že ani jedna strana nevyhrala. Ani jedna strana neprehrala. Ani jedna strana sa ani zďaleka nevzdáva. A obe strany do veľkej miery vyčerpali ľudskú silu a techniku, ktorú mali na začiatku vojny,” povedal britský generál Richard Barrons z neziskovej organizácie Atlantic Council.

Ukrajina zažila neúspechy po tom, ako dlho očakávaná letná protiofenzíva nepriniesla nijaké prielomy. Kyjiv sa od jesene sústreďuje na obranu.

Svetlým bodom pre Ukrajinu je to, že sa osvedčila v Čiernom mori, kde použila zbrane s dlhým doletom na údery na vojenské zariadenia na Kryme a námorné drony na potopenie ruských vojnových lodí. Ukrajina podľa Atlantickej rady znefunkčnila tretinu ruskej Čiernomorskej flotily.

EÚ nesplnila svoj sľub

Bez ďalších vojakov však budú ukrajinské obranné línie preťažené a zraniteľnejšie, najmä ak Moskva začne intenzívne útoky pozdĺž frontovej línie dlhej tisíc kilometrov. Ukrajinské vojenské velenie tvrdí, že pre ďalšiu fázu vojny potrebuje 450-tisíc až pol milióna ďalších vojakov. Okrem toho, ak bude pretrvávať nedostatok munície, ohrozí to schopnosť Ukrajiny udržať si územie.

Rusko mobilizuje svoj obranný priemysel a čoskoro môže byť schopné používať 5-tisíc delostreleckých nábojov denne, uviedol Richard Barrons z Atlantic Council. Európska únia pritom nesplnila svoj sľub dodať Kyjivu do začiatku roka 2024 milión kusov munície a dodala ich len niekoľko stoviek tisíc.

V americkom Kongrese pritom republikáni brzdia schválenie pomoci Kyjivu v sume 60 miliárd dolárov, ktorú ukrajinská armáda bude v najbližšom období zúfalo potrebovať.

Británia poskytne ďalšie milióny

Pri príležitosti druhého výročia začiatku ruskej invázie na Ukrajinu oznámila tlačová služba britskej vlády, že Veľká Británia vynaloží ďalších 245 miliónov libier na dodávky delostreleckých granátov Ukrajine.

Britský premiér Rishi Sunak a líder opozičných labouristov Keir Starmer, ktorého strana má veľkú šancu vyhrať nadchádzajúce voľby v Británii, v sobotu vyhlásili, že Spojené kráľovstvo bude naďalej podporovať Ukrajinu, informuje web Ukrajinská pravda, ktorý cituje televíziu Sky News.

Viac k témam: Avdijivka, donecká oblasť, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine, Výročie
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina si pripomína druhé výročie začiatku invázie. Sme o 730 dní bližšie k víťazstvu, vyhlásil Zelenskyj (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -