Špecializovaný trestný súd sa opakovane pokúsi otvoriť proces s Bödörom v kauze údajného podplácania

0

19.2.2024 (SITA.sk) – Špecializovaný trestný súd v Pezinku sa v pondelok 19. februára na druhýkrát pokúsi otvoriť proces s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom v kauze údajného podplácania. Proces mal pôvodne začať už 12. februára, obžalovaný sa však na súd nedostavil z dôvodu práceneschopnosti.

Čiastočné vykonanie dokazovania

Jeho obhajca Marek Para uviedol, že Bödör súhlasí s čiastočným vykonaním dokazovania, konkrétne s prečítaním obžaloby a vyjadreniu sa k nej. Nesúhlasil však s výsluchom svedkov. Ako svedkovia boli na pojednávanie predvolaní bývalý policajný funkcionár Bernard Slobodník, podnikateľ Štefan Žiga a Peter Petrov, prezývaný Tiger, ktorý figuruje vo viacerých trestných kauzách.

Ďalší predvolaný svedok, podpredseda parlamentu Peter Žiga, sa z pojednávania ospravedlnil. Samosudkyňa Pamela Záleská v súvislosti s neprítomnosťou obžalovaného nakoniec konštatovala procesnú prekážku a pojednávanie prerušila do 19. februára.

Sudkyňa vo veci zaujatá nie je

Proces bol pôvodne vytýčený na koniec augusta 2023, zdržala ho však podaná námietka zaujatosti zo strany obžalovaného voči zákonnej sudkyni. Najvyšší súd však rozhodol, že sudkyňa Pamela Záleská vo veci zaujatá nie je. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na Norberta Bödöra ešte vo februári minulého roku podal obžalobu pre prečin podplácania.

Predmetom obžaloby je podľa prokuratúry podozrenie z poskytnutia úplatku 50-tisíc eur, ktorý súvisel s pomocou v konkrétnej trestnej veci v prospech inej osoby. V tomto prípade má ísť o kauzu známu ako Valčeky. Tá sa týkala úplatku pre bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Mariána Kučerku.

Obžaloba vo viacerých kauzách

Menovaný sa totiž zaoberal kauzou odpočtov DPH, v ktorej figuroval ako podozrivý Štefan Žiga, príbuzný bývalého ministra Petra Žigu. Peniaze pre vyšetrovateľa mal sprostredkovať práve Norbert Bödör.

Nitriansky podnikateľ zároveň čelí obžalobe v kauze Dobytkár, ktorá sa týka korupcie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Vec sa však na Špecializovanom trestnom súde bude prejednávať odznovu, keďže obžalovaní nesúhlasili so zmenou člena senátu. Norbert Bödör tiež figuruje aj v kauze Očistec, týkajúcej sa údajného pôsobenia zločineckej skupiny v polícii.

Viac k témam: kauza Dobytkár, Kauza Očistec, Podplácanie, Súdny proces, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Špecializovaný trestný súd sa opakovane pokúsi otvoriť proces s Bödörom v kauze údajného podplácania © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -