Vo Vysokých, Nízkych aj Západných Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo. Problémom je najmä mokrý sneh

0

18.2.2024 (SITA.sk) –

Lavínovým problémom je mokrý sneh

Rizikové budú všetky orientácie. Lavínovým problémom bude mokrý sneh. Vyskytnúť sa môžu malé samovoľné lavíny. Na severných stranách pohorí, v tienistých lokalitách, pod skalnými stenami sa zriedkavo môžu v snehovej pokrývke ešte nachádzať trvalo slabé vrstvy, ktorých uvoľnenie je možné už pri malom dodatočnom zaťažení.

Zriedkavo sa môžu objaviť aj základové lavíny z kĺzavého snehu. Aj v Malej a Veľkej Fatre je vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo (2.stupeň) nad 1300 m n. m. Vplyvom mimoriadne teplého počasia sa snehová pokrývka premočí, čo zníži jej súdržnosť.

Oteplením sa nebezpečenstvo zvyšuje

Lavínovým problémom budú teda mokré lavíny. Snehová pokrývka je veľmi rôznorodá. Teplé počasie s dažďom spôsobí premočenie vrchných vrstiev snehu. Nad 2000 m pribudne do 5 cm nového snehu.

Na severných stranách pohorí a v tienistých lokalitách sa ojedinele ešte nájde prachový sneh prípadne slabé vrstvy hranatozrnného snehu. Súvislá snehová pokrývka sa vyskytuje od cca 1200 m n. m. S oteplením sa lavínové nebezpečenstvo mierne zvyšuje.

Viac k témam: Lavína, Lavínové nebezpečenstvo, Lavíny, Nízke Tatry, Vysoké Tatry
Zdroj: SITA.sk – Vo Vysokých, Nízkych aj Západných Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo. Problémom je najmä mokrý sneh © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -