Izraelská armáda vedie operáciu v nemocnici v meste Chán Júnis, militanti Hamasu tam mali zadržiavať rukojemníkov

0

16.2.2024 (SITA.sk) –
Špeciálne jednotky izraelskej armády začali operáciu v najväčšej nemocnici na juhu Pásma Gazy. Armáda vo vyhlásení uviedla, že má vierohodné informácie o tom, že v Násirovej nemocnici v meste Chán Júnis palestínske hnutie Hamas zadržiavalo rukojemníkov, ktorých militanti zobrali so sebou pri útoku na Izrael zo 7. októbra, a sú tam telá zosnulých rukojemníkov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Niektorí rukojemníci už nežijú

Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari uviedol, že operácia v nemocnici je „precízna a obmedzená“. „Bohužiaľ vieme, že niektorí rukojemníci už nežijú. Zaviazali sme sa nájsť a vrátiť telá týchto rukojemníkov,” vyjadril sa.

V stredu izraelská armáda nariadila evakuáciu tisícok vysídlených ľudí, ktorým nemocnica poskytla útočisko. Podľa vyhlásenia armády otvorili humanitárny koridor, ktorý umožňuje civilistom opustiť oblasť, a nemocnica zostáva funkčná.

Buldozérom vraj zbúrali jednu stenu

Hovorca palestínskeho ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy Ašraf al-Kudra povedal, že izraelskí vojaci skoro ráno prinútili zostávajúcich vysídlencov a rodiny zdravotníkov opustiť nemocnicu pod hrozbou bombardovania a iných vyhrážok.

Vojaci tiež požiadali o presunutie všetkých pacientov do inej budovy v nemocničnom komplexe. Al-Kudra obvinil izraelskú armádu z toho, že buldozérom zbúrala južnú stenu nemocnice a zamerala sa aj na centrálu sanitiek, stany vysídlených ľudí a masové hroby v nemocnici.
Armáda neskôr informovala, že zadržali niekoľko podozrivých. Podľa novinárov na mieste zatkli viac ako 20 ľudí.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Izraelská armáda, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy
Zdroj: SITA.sk – Izraelská armáda vedie operáciu v nemocnici v meste Chán Júnis, militanti Hamasu tam mali zadržiavať rukojemníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -