Najvyšší kontrolný úrad preveruje hospodárenie vodárenských spoločností, reaguje aj na vyjadrenia VVS

0

14.2.2024 (SITA.sk) – „NKÚ v týchto dňoch spúšťa audity na šiestich subjektoch v rámci celoslovenskej kontrolnej akcie zameranej na posúdenie hospodárenia vodárenských spoločností a preverenie dopadov regulácie cien na obnovu a rozvoj verejných vodovodov a kanalizácií,” uviedol Najvyšší kontrolný úrad pre agentúru SITA v stanovisku k vyjadreniam Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) a. s.

NKÚ doplnil, že táto spoločnosť je súčasťou preverovanej vzorky, avšak zdôraznil, že rozsah a predmet kontroly, nie je výsledkom želaní žiadneho z kontrolovaných subjektov, ale je zadefinovaný samotným úradom.

Kontrolóri počas výkonu auditu preveria obdobie rokov 2021 – 2023 s dôrazom na hospodárenie vodárenských spoločností, ich finančnú kondíciu, realizáciu plánov obnovy a rozvoja investícií kritickej vodárenskej infraštruktúry či určovanie cien vodného i stočného, alebo súlad strategických dokumentov štátu s aktivitami vodárenských spoločností, ktorých výlučnými akcionármi sú obce a mestá,” priblížil ďalej NKÚ a dodal, že nie je v jeho kompetencii hodnotiť pripravované projekty, posudzovať investičné zámery alebo projektové zámery podporovať.

V prípade, že dlhopisový program VVS, a.s. mal priamy dopad na hospodárenie spoločnosti v kontrolovanom období, bezpochyby bude súčasťou auditného preverovania zo strany poverených zamestnancov NKÚ,” doplnil úrad.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť a. s. požaduje od Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) kontrolu jej Dlhopisového programu garantovaných výnosov. Reagujú tak na to, že NKÚ sa v poslednom čase vyjadruje k programu v médiách, a robí to podľa VVS bez toho, aby si od nich vypýtal akékoľvek dokumenty k programu, nieto ešte kompletnú, vyše 150-stranovú dokumentáciu.

Viac k témam: Dlhopisy, Kontrola
Zdroj: SITA.sk – Najvyšší kontrolný úrad preveruje hospodárenie vodárenských spoločností, reaguje aj na vyjadrenia VVS © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -