Scholz chváli protesty proti krajnej pravici, v Berlíne sa zišlo najmenej 150-tisíc ľudí (foto)

0

5.2.2024 (SITA.sk) – Prinajmenšom 150-tisíc ľudí sa v sobotu zišlo pred nemeckým parlamentom v Berlíne na proteste proti krajnej pravici. Protest prilákal viac účastníkov ako očakávali organizátori, a to aj napriek nepriaznivému počasiu.

Ako informuje agentúra AP, do hlavného mesta pricestovali ľudia z celej krajiny hovoriac, že účasť je dôležitá, aby ukázali, že sú proti rasizmu a varovali pred opakovaním histórie.

Protesty vo viacerých mestách

Podobné protesty proti krajnej pravici sa uskutočnili aj v ďalších nemeckých mestách vrátane Freiburgu či Hannoveru, kde tiež prišli tisícky ľudí.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protest proti krajnej pravici v Berlíne (fotografie)

Sú to najnovšie demonštrácie zo série protestov proti krajnej pravici, z ktorých mnohé prilákali oveľa viac účastníkov ako sa očakávalo.

Koncom januára v Hamburgu a Mníchove takéto zhromaždenia ukončili skôr pre obavy o bezpečnosť, keď sa v malých priestoroch zhromaždilo veľa ľudí.

Scholz protesty chváli

Kancelár Olaf Scholz protesty proti krajnej pravici pochválil a v sobotu na sociálnej a mikroblogovacej sieti X napísal, že prítomnosť občanov na takýchto stretnutiach je „silným znakom demokracie a našej ústavy”.

„V malých a veľkých mestách po celej krajine sa občania stretávajú, aby demonštrovali proti zabúdaniu, proti nenávisti a podnecovaniu,” dodal.

Protesty, ktoré sa začali pred tromi týždňami, vyvolala správa o stretnutí extrémistov, na ktorom diskutovali o deportácii miliónov imigrantov vrátane tých s nemeckým občianstvom.

Na stretnutí boli prítomní aj niektorí členovia krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Viac k témam: Berlín, Extrémisti, Nemecký kancelár, Protest
Zdroj: SITA.sk – Scholz chváli protesty proti krajnej pravici, v Berlíne sa zišlo najmenej 150-tisíc ľudí (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -