Na Hrebienku umelci zo zahraničia vyrezali sochy z 50 ton ľadu, návštevníkov budú tešiť do konca apríla (video+foto)

0

2.2.2024 (SITA.sk) – Hrebienok vo Vysokých Tatrách zdobia od víkendu viac ako tri desiatky ľadových sôch. Vznikli tam počas 10. ročníka medzinárodných majstrovstiev ľadových sochárov Tatry Ice Master. Najlepšími boli rezbári z Mongolska, ktorí vyhrali obe súťažné témy, a teda svet pod vodou i lásku, mier a porozumenie.

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca organizátora podujatia Marián Galajda, porotu nadchol ich zmysel pre ľadový detail a schopnosť stvárniť danú tému v úžasných rozprávkovo-fantaskných výjavoch.

10 tímov z rôzných častí sveta

V Tatrách pracovalo na sochách počas soboty a nedele desať tímov z viacerých častí sveta. Okrem Slovákov či rezbárov zo susedných štátov boli medzi nimi spomínaní Mongoli, ale napríklad aj Španieli, Nemci či Litovci. K dispozícii mali dokopy 50 ton ľadu.

„Všetko sa podarilo, sochy stoja,“ skonštatoval Galajda. V sobotu však prácu umelcom komplikovalo husté sneženie.

„Miestami zafúkal vietor, rezbári ale pracovali bez ohľadu na počasie a podarili sa im krásne veci,“ dodal hovorca. V nedeľu im už ale prialo takmer rozprávkové počasie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
10. ročník Tatry Ice Master na Hrebienku (fotografie)

Dostupné do Veľkej noci

Ľadové sochy, ktoré umelci vytvorili v exteriéri, budú ešte aj počas tohto týždňa od zotmenia nasvietené. Zámerom je umocniť dizajn a krásu jednotlivých sôch. Ďalšie sochy v kupole, teda v Tatranskej galérii ľadových majstrov, budú verejnosti prístupné do Veľkej noci, podobne ako Tatranský ľadový dóm.

„Sochy v exteriéri dovtedy, kým sa neroztopia,“ poznamenal Galajda. Jedna socha sa nachádza aj na Skalnatom plese. Jej autormi je dvojica Španielov. Ide o exhibičnú sochu, ktorú vyrezávali priamo na mieste ešte v piatok 26. januára. Zámer tvoriť na Lomnickom štíte totiž organizátorom podujatia i tvorcom v tomto roku nevyšiel, prekazili ho komplikácie s lanovkou po nočnom silnom vetre a snežení.https://cdnv.sita.sk/sites/34/2017/05/20240131_ladove_sochy_vysoke_tatry_fa.mp4

Viac k témam: hovorca organizátora podujatia, Hrebienok, ľadové sochy, Stavanie ľadových sôch – Tatry Ice Master
Zdroj: SITA.sk – Na Hrebienku umelci zo zahraničia vyrezali sochy z 50 ton ľadu, návštevníkov budú tešiť do konca apríla (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -