Kvôli zlým známkam na vysvedčeniach by rodičia nemali deti trestať, polícia upozorňuje na traumy či útek z domu

0

31.1.2024 (SITA.sk) – Polícia upozorňuje rodičov, aby v prípade, že ich deti na polročných vysvedčeniach nedostanú známky podľa ich predstáv deti nemali trestať. Ako upozornila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Zuzana Hrabovská, u dieťaťa tým totiž môže dôjsť nielen k traume, ale aj k prípadným útekom z domu.

Dôležitá je komunikácia

„S deťmi by sa mala dospelá osoba rozprávať a uistiť ich, že útek z domova nič nevyrieši. Naopak, vystavujú sa riziku úrazu, respektíve situáciám, pri ktorých sa môžu stať obeťou trestného činu,” zdôraznila Hrabovská. V tejto súvislosti zároveň pripomenula, že každému prípadu nezvestného dieťaťa polícia venuje mimoriadnu pozornosť.

„V takejto situácii spolupracujú všetky potrebné policajné zložky. Ak zistené skutočnosti nasvedčujú tomu, že sa maloletá osoba zákonnému zástupcovi neozýva a zákonný zástupca má podozrenie, že maloletej osobe hrozí nebezpečenstvo, ihneď treba kontaktovať políciu,” uviedla hovorkyňa.

Mýtus o vyhlásení pátrania

Polícia pripomína, že v rámci pátrania po nezvestnej osobe je často aj prostredníctvom sociálnej siete Policajného zboru a médií vyzvaná o pomoc i široká verejnosť, ktorá už v minulosti niekoľkokrát prispela k nájdeniu aj nezvestných neplnoletých osôb.

„Informácia, že polícia vyhlasuje pátranie až po uplynutí 24 hodín od nezvestnosti osoby je mýtus,” povedala Hrabovská.

Pomôcť môže aj detská linka

Policajti v tejto súvislosti navštevujú aj školy, pričom školopovinné deti upozorňujú na to, aby nezabudli, že každá situácia má riešenie a každý má pri sebe osobu, ktorej sa v prípade núdze môžu zdôveriť.

„S dôverou sa taktiež môžu obrátiť na detské linky, kde im pomocnú ruku ponúknu odborníci a samozrejme, v prípade potreby je pripravená pomôcť aj polícia,” uviedla Hrabovská. Doplnila, že polícia apeluje na rodičov, aby svoje deti miesto trestu za neželané ohodnotenie ich školských výsledkov povzbudili.

Viac k témam: Deti, Polročné vysvedčenie, Rodičia, útek z domu
Zdroj: SITA.sk – Kvôli zlým známkam na vysvedčeniach by rodičia nemali deti trestať, polícia upozorňuje na traumy či útek z domu © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -