K útoku na rímskokatolícky kostol v Istanbule sa prihlásil Islamský štát

0

31.1.2024 (SITA.sk) – Extrémistická skupina Islamský štát sa prihlásila k zodpovednosti za útok na rímskokatolícky kostol v Istanbule počas nedeľnej omše, pri ktorom zahynul jeden človek.

Vo vyhlásení uviedla, že „zaútočila na zhromaždenie kresťanských neveriacich počas ich polyteistického obradu“ v kostole svätej Márie v istanbulskej štvrti Büyükdere.

Zabili postihnutého muža

Dvaja maskovaní ozbrojenci zaútočili na kostol o 11:40 miestneho času. V rozhovore pre agentúru AP synovec obete identifikoval muža, ktorý zomrel, ako Tuncera Cihana. Poznamenal, že terčom útoku bola cirkev a nie jeho strýko.

„Bol to mentálne postihnutý človek, ktorý nemal žiadne spojenie s politikou alebo (zločineckými) organizáciami. Išiel tam na pozvanie a stal sa obeťou osudu,“ povedal Cagin Cihan.

Auto bolo dovezené z Poľska

Minister vnútra Ali Yerlikaya uviedol, že v nedeľu krátko pred polnocou boli zatknutí dvaja muži, ktorých označil za členov skupiny Islamský štát. Jeden je z Tadžikistanu a druhý z Ruska.

Yerlikaya dodal, že polícia vykonala razie na 30 miestach a zadržala podozrivých s údajnými prepojeniami na streľbu.

Súkromná tlačová agentúra DHA uviedla, že počas policajných razií bolo zadržaných 51 ľudí, vrátane 23, ktorí boli poslaní do záchytných stredísk a čakajú na deportáciu. Uviedla tiež, že dvaja podozriví jazdili na aute privezenom z Poľska.

Viac k témam: útok v kostole
Zdroj: SITA.sk – K útoku na rímskokatolícky kostol v Istanbule sa prihlásil Islamský štát © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -