Magát je vinný z extrémizmu, na súd ho prišli podporiť desiatky sympatizantov aj dodávky ĽSNS

0

26.1.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 25. januára, 13:21

 Marián Magát obžalovaný pre rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť je vinný. Rozhodol o tom v štvrtok samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Obžalovaný je súdený pre niekoľko desiatok skutkov, pričom na začiatku procesu čítal prokurátor obžalobu jeden a pol pojednávacieho dňa. Proces s Mariánom Magát začal na súde koncom februára 2023, pričom obžalovaný svoju vinu poprel.

Pochvalné vyjadrenia na adresu Hitlera

Predmetom obžaloby boli predovšetkým statusy na sociálnych sieťach. Niektoré sa týkali napríklad pochvalných vyjadrení na adresu Adolfa Hitlera.

„Naplnenie Hitlerových plánov pre Európu by bolo požehnaním pre nás všetkých,” uviedol obžalovaný podľa prokuratúry. V iných napríklad kritizoval Židov napríklad pre revolučné násilie.

Takisto bolo Mariánovi Magátovi kladené za vinu produkovanie videí, v ktorých podľa vlastných slov „predstavoval” verejnosti ľudí, ktorí spochybňovali holokaust. Tvrdil napríklad, že počet šesť miliónov zavraždených bol určený dopredu. V inom videu zase tvrdil, že v holokaust verí.

“Pokiaľ budem mať čo i len malú pochybnosť, pôjdem do väzenia,” skonštatoval. V ďalšom videu zase tvrdil, že plynové komory nikto nevidel. Sudca Milan Cisárik v rámci vynesenia rozsudku postupne číta popis všetkých 43 skutkov. Je pritom podľa neho možné, že k oznámeniu výšky trestu sa v štvrtok nestihne dostať.

Desiatky sympatizantov aj ĽSNS

Na súd prišlo Mariána Magáta podporiť niekoľko desiatok sympatizantov, pričom pred súdom boli zaparkované aj dve dodávky s polepom Ľudovej strany Naše Slovensko.

Podľa jeho obhajcu Martina Mastného vníma obžalovaný celý proces ako politicky motivovaný. „Absolútne sa nestotožňuje či už s podanou obžalobou, a teraz už aj s čiastočným vyhlásením rozsudku,” povedal počas prestávky v pojednávaní pre médiá Mastný. Doplnil, že proti výroku o vine sa Marián Magát určite odvolá.

Úrad špeciálnej prokuratúry ešte v decembri 2022 informoval, že extrémistická trestná činnosť Mariána Magáta súvisí aj s knižnou publikáciou, ktorá bola vydaná a publikovaná pod názvom Židokracia, ako aj s jej rozširovaním. Národná kriminálna agentúra zadržala a obvinila Mariána Magáta v januári 2022. Následne bol vzatý do väzby.

Zločin rozširovania extrémistického materiálu

Obžaloba na obvineného bola podľa Úradu špeciálnej prokuratúry podaná pre pokračujúci zločin rozširovania extrémistického materiálu, pokračujúci zločin výroby extrémistického materiálu, pokračujúci prečin popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti, pokračujúci prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia, zločin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, a pre prečin prechovávania extrémistického materiálu.

Marián Magát je zakladateľom skupiny Vzdor Kysuce. V inom prípade ho v roku 2017 za nedovolené ozbrojovanie právoplatne odsúdili na tri roky podmienečne, v dôsledku čoho nemohol kandidovať na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja. V roku 2016 neúspešne kandidoval v parlamentných voľbách.

Viac k témam: Extrémizmus, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Magát je vinný z extrémizmu, na súd ho prišli podporiť desiatky sympatizantov aj dodávky ĽSNS © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -