Zrútilo sa ruské lietadlo, na palube vraj boli desiatky vojnových ukrajinských zajatcov (video+foto)

0

26.1.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 24. januára, 21:23

Ruské vojenské dopravné lietadlo, ktoré podľa Moskvy viezlo 65 ukrajinských vojnových zajatcov, sa v stredu zrútilo v ruskej Belgorodskej oblasti, ktorá susedí s Ukrajinou.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov požiadal o mimoriadne stretnutie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN). Na pôde OSN v New Yorku haváriu Lavrov označil za teroristický útok a zodpovednosť pripísal Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál Kyiv Independent.

Ukrajinskí vojnoví zajatci

Lavrov zopakoval skoršie tvrdenia Moskvy, že na palube stroja IL-76 bolo 65 ukrajinských vojnových zajatcov a všetci zomreli. O život podľa neho prišli aj traja ruskí dôstojníci a šesť členov posádky. Lavrov vyhlásil, že na lietadlo útočila ukrajinská protivzdušná obrana z Charkivskej oblasti.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Krátko pred haváriou gubernátor Belgorodskej oblasti na komunikačnej platforme Telegram informoval, že v oblasti vyhlásili „raketový poplach“.

Ukrajina sa k havárii neprihlásila

Ukrajinské Koordinačné centrum pre zaobchádzanie s vojnovými zajatcami povedalo, že nehodu skúma, ale ihneď neposkytlo žiadne informácie.

„Zdôrazňujeme, že nepriateľ aktívne vedie informačné špeciálne operácie proti Ukrajine zamerané na destabilizáciu ukrajinskej spoločnosti,” konštatovali na komunikačnej platforme Telegram predstavitelia Koordinačného centra pre zaobchádzanie s vojnovými zajatcami.

Ukrajina sa k havárii lietadla v Rusku neprihlásila. Ukrajinská vojenská rozviedka uviedla, že Rusko neinformovalo Ukrajinu o potrebe zabezpečenia vzdušného priestoru v oblasti, tak ako to robilo opakovane pri ostatných výmenách zajatcov.

Výmena zajatcov nebola

Predstaviteľ ukrajinského obranného spravodajstva Andrij Jusov pre rozhlasovú stanicu Rádio Sloboda uviedol, že výmena zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou sa v stredu nekoná. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

„Môžem konštatovať, že na dnes naplánovaná výmena sa momentálne nekoná,“ povedal Jusov. Dodal, že preverujú informáciu z ruskej strany, že vojnoví zajatci mohli byť na palube lietadla IL-76, ktoré sa zrútilo v Belgorodskej oblasti.

Viac k témam: Pád lietadla, Ruské lietadlá, rusko-ukrajinský konflikt, vojnoví zajatci
Zdroj: SITA.sk – Zrútilo sa ruské lietadlo, na palube vraj boli desiatky vojnových ukrajinských zajatcov (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -