Najvyšší súd musí o dvojici z kauzy Judáš rozhodnúť znovu, prokuratúra uspela s dovolaním 

0

19.1.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 18. januára, 13:37

Najvyšší súd SR vyhovel dovolaniu, ktoré Úrad špeciálnej prokuratúry podal v septembri 2022 vo veci právoplatne odsúdeného bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Gašparoviča a bývalého policajta Ladislava Vičana. V tejto súvislosti zrušil rozsudok odvolacieho senátu NS SR z marca 2022, ktorým dvojici zmiernil tresty uložené prvostupňovým súdom.

Dovolací senát totiž skonštatoval, že rozhodnutím odvolacieho súdu došlo k porušeniu zákona v prospech obžalovaných. Odvolací senát NS SR tak bude vo veci musieť rozhodovať opätovne. Špeciálna prokuratúra dovolanie podala v neprospech odsúdených z dôvodu nesúhlasu s právnou kvalifikáciou konania dvojice zo strany Najvyššieho súdu SR. Štvrtkové rozhodnutie dovolacieho senátu je právoplatné.

Nachádza sa v Bosne a Hercegoviny

„Samotný skutok svedčil pre záver, že ide o trestný čin prijímania úplatku,“ povedal predseda senátu Juraj Kliment. Keďže vec sa vrátila do odvolacieho konania, zrušil zároveň zatykač vydaný na obžalovaného Gašparoviča. Ten sa momentálne podľa indícií súdu nachádza v Bosne a Hercegovine.

Gašparovičov obhajca Adrián Kucek pre médiá povedal, že rozhodnutie súdu rešpektuje, ale nestotožňuje sa s ním. Zároveň nevedel odpovedať na otázku, prečo jeho klient odišiel zo Slovenska. „To nie sú otázky relevantné pre toto konanie,“ skonštatoval Kucek.

Piaty pokus

Išlo pritom už o piaty pokus, pričom predošlé verejné zasadnutia sa nepodarilo otvoriť pre dôvody na strane odsúdených, ktorí sa opakovane na súd nedostavili. Naposledy sa verejné zasadnutie v tejto veci malo uskutočniť v decembri 2023, odsúdeného Gašparoviča, ktorého mala na súd predviesť polícia, sa však nepodarilo zastihnúť v mieste trvalého bydliska.

Súd preto na neho vydal príkaz na zatknutie, pričom polícia po ňom následne vyhlásila pátranie. Z tohto dôvodu dnes súd proti nemu konal ako proti ušlému. Na druhej strane Vičan dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

Najvyšší súd SR na verejnom zasadnutí v marci 2022 zmiernil tresty, ktoré Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku uložil v októbri 2021 bývalému šéfovi kontrarozviedky SIS Gašparovičovi a expolicajtovi Vičanovi. Dvojicu ŠTS uznal za vinných z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Prečin nepriamej korupcie

Najvyšší súd však daný verdikt zrušil a skutok prekvalifikoval na prečin nepriamej korupcie. Gašparovič tak nakoniec dostal právoplatne trest 22 mesiacov väzenia a Vičan 20 mesiacov. Obaja boli zaradení do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň súd uložil Gašparovičovi peňažný trest 20-tisíc eur a Vičanovi 16-tisíc eur. Tresty odňatia slobody si už dvojica odsúdených odsedela.

Pôvodne Gašparovičovi ŠTS v tejto veci uložil trest 11 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia a dostal tiež peňažný trest 50-tisíc eur. Vičanovi zase prvostupňový súd vymeral trest 10 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia a peňažný trest 40-tisíc eur. Dvojica sa proti verdiktu odvolala.

Podľa obžaloby Gašparovič a Vičan žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Ten mal po zaplatení uvoľniť bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii.

Gašparovič a Vičan boli zadržaní a obvinení v rámci kauzy Judáš zameranej na korupciu predstaviteľov bezpečnostných zložiek. Pôvodne v rámci tejto kauzy stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po jeho smrti však stíhanie zastavili. Ďalší obvinení, napríklad bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili.

Viac k témam: Bývalý policajný prezident, bývalý šéf kontrarozviedky SIS, Kauza Judáš, Korupcia, Odvolanie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Najvyšší súd musí o dvojici z kauzy Judáš rozhodnúť znovu, prokuratúra uspela s dovolaním  © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -