Členovia sociálneho výboru budú rokovať o udelení licencie pre Tománka, ktorý prevádzkoval resocializačné centrum Čistý deň

0

19.1.2024 (SITA.sk) – Predseda parlamentného výboru pre sociálne veci Ján Richter (Smer-SD) zvolal vo štvrtok o 20:00 rokovanie výboru. Naň je pozvaný aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Resocializačné centrum

Ministra sa chcú poslanci pýtať na žiadosť o udelenie licencie na prevádzku zariadenia, ktorú podal Peter Tománek. Manželia Tománkovci v minulosti prevádzkovali resocializačné centrum, v ktorom pracovníci znásilňovali neplnoleté osoby.

Na výbore budú jeho členovia rokovať aj o správe generálnej prokuratúry, ktorá skonštatovala zlý stav vo všetkých slovenských reedukačných centrách. Zariadenia v súčasnosti nielenže neplnia účel, ktorý im právna úprava zveruje, ale nie sú ani bezpečným miestom pre umiestnené deti, v ktorom sú dodržiavané ich práva.

Porušovanie detských práv

Prokuratúra v reedukačných centrách totiž zistila závažné porušovanie práv detí. Zvolanie mimoriadneho výboru iniciovali poslanci Kresťanskodemokratického hnutia Martina Holečková a Ján Horecký, ktorí by zároveň chceli zrealizovať poslanecký prieskum v centrách.

Zvolať chcú aj mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, kam by mal byť pozvaný aj minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Poslankyňa Veronika Remišová (klub Slovensko) v stredu uviedla, že deti v reedukačných centrách žijú horšie ako vrahovia vo väzeniach.

Fyzické násilie páchané na deťoch

Upozornila na to, že aj keď sa správanie niektorých detí časom zlepšilo, naďalej boli v zaradeniach držané. Na deťoch bolo taktiež páchané fyzické násilie, dostávali facky a bitky, žili v plesnivých izbách a v niektorých prípadoch spávali na zemi.

Poslankyňa Simona Petrík (PS) v stredu pripomenula, že súčasný minister práce Tomáš bol počas kauzy Čistý deň hovorcom vtedajšieho premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a manželom Tománkovcom dával mediálne školenia. Súčasný predseda sociálneho výboru Richter bol v tom období ministrom práce.

Viac k témam: Čistý deň, Kauza čistý deň, Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Minister školstva vedy výskumu a športu SR, Predseda parlamentného výboru pre sociálne veci, Predseda strany Smer-SD, Premiér Slovenskej republiky, reedukačné centrum, Rokovanie
Zdroj: SITA.sk – Členovia sociálneho výboru budú rokovať o udelení licencie pre Tománka, ktorý prevádzkoval resocializačné centrum Čistý deň © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -