Fico prijal delegáciu Kongresu USA, hovorili o dôsledkoch odpredaja U. S. Steelu či situácii na Ukrajine

0

15.1.2024 (SITA.sk) – Predseda vlády Robert Fico (predseda strany Smer-SD) prijal delegáciu Kongresu Spojených štátov amerických. Delegácia pricestovala na jednodňovú návštevu, šéf vládneho kabinetu ju prijal v priestoroch Úradu vlády SR.

Ako informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR, diskusia sa týkala významu bilaterálnej spolupráce, no hovorili aj o aktuálnej situácii na Ukrajine či dôsledkoch odpredaja spoločnosti U. S. Steel.

Slovensko ako spoľahlivý člen NATO a EÚ

Premiér Fico delegáciu Kongresu uistil, SR je spoľahlivým a zodpovedným členom Severoatlantickej aliancie (NATO) i Európskej únie (EÚ). „EÚ a NATO sú piliermi našej zahraničnej politiky, na tom sa nič nemení. Naďalej zostávame konštruktívnym partnerom a spojencom, avšak so zreteľom na slovenské národné záujmy,“ vyjadril sa.

Fico tiež vyzdvihol vysokú úroveň vzťahov medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými. „V rozvíjaní našich vzájomných vzťahov chceme naďalej pokračovať. Priestor vidíme v oblasti obrany či civilnej jadrovej energetiky. Podporovať chceme aj ekonomické vzťahy,“ uviedol. V súčasnosti americké spoločnosti pôsobiace na Slovensku poskytujú prácu tisíckam ľudí.

„Máme záujem o hladký priebeh odpredaja spoločnosti US Steel. Vzhľadom na strategický význam košickej pobočky pre našu krajinu, ako aj pre obnovu Ukrajiny, by bolo vhodné, aby bola naďalej vlastnená dôveryhodnou západnou spoločnosťou,“ skonštatoval premiér Fico.

Záujem o U. S. Steel a podpora Ukrajiny

Americká spoločnosť U. S. Steel pred časom oznámila zámer odpredať firmu zahraničnému partnerovi. Slovensko kroky majiteľa pozorne sleduje, a to vzhľadom na prítomnosť závodu U. S. Steel v Košiciach.

Predseda vlády so zástupcami Kongresu diskutoval aj o pokračujúcej podpore Slovenska Ukrajine. „Podľa jeho slov je dôležité čím skôr na Ukrajine nastoliť úplný, spravodlivý a trvalý mier v zmysle princípov Charty OSN, aby sa z Ukrajiny mohla stať prosperujúca, stabilná a silná krajina, ktorá po splnení všetkých potrebných kritérií bude riadnym členom Európskej únie,” uviedol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Slovensko svojmu východnému susedovi neposkytuje vojenskú pomoc, napriek tomu ale pokračuje v rozsiahlej humanitárnej pomoci a venuje sa napríklad i konkrétnym krokom pri odmínovaní krajiny.

„Kongres je zákonodarným orgánom USA, skladá sa z dvoch komôr – Snemovne reprezentantov a Senátu,” priblížil tlačový a informačný odbor. Doplnil, že delegácia, ktorá navštívila Slovensko, bola tvorená senátormi aj kongresmanmi ako z Demokratickej, tak aj z Republikánskej strany.

Viac k témam: delegácia, Kongres USA, Medzinárodná spolupráca, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk – Fico prijal delegáciu Kongresu USA, hovorili o dôsledkoch odpredaja U. S. Steelu či situácii na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -