Súdny proces s podnikateľom Bašternákom v kauze Bonaparte sa nezačal ani na druhý pokus

0

13.1.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 12. januára, 11:20

Na Mestskom súde Bratislava I sa mal v piatok na druhý pokus začať v poradí tretí súdny proces s podnikateľom Ladislavom Bašternákom. Spolu s ním čelia obžalobe pre neoprávnené uplatňovanie vratiek DPH v súvislosti s výstavbou komplexu Bonaparte aj Stanislav P., Ivan P. a Peter H.

Poriadková pokuta v hodnote tisíc eur

Obžalovaný Bašternák sa však z pojednávania ospravedlnil zo zdravotných dôvodov a požiadal o odročenie. Súd jeho ospravedlnenie neakceptoval a uložil mu poriadkovú pokutu 1 000 eur, v jeho neprítomnosti však konať nemohol. Pojednávanie preto odročili na 14. marca.

Proces v tejto veci sa mal pôvodne začať už v októbri 2023, obžalovaný Bašernák, ako aj Peter H. sa však na súd nedostavili. Aj keď obaja zaslali súhlas s konaním v neprítomnosti, súd konštatoval nevykázanie doručenia predvolania na pojednávanie poškodenému, teda Daňovému úradu v Trnave.

Súd má viaceré možnosti

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta v tejto súvislosti povedal, že súd má viaceré možnosti, ako sa vyrovnať s takouto situáciou. „Je zaužívanou súdnou praxou a jednou z alternatív, že neprítomný obžalovaný zvlášť na začiatku hlavného pojednávania sa vylúči z tejto veci, vykonajú sa úkony s prítomnými obžalovanými a následne jeho vec sa procesne spojí,” uviedol Šanta.

Túto alternatívu v piatok v súvislosti s absenciou Bašternáka súdu aj navrhol, ten na to však zatiaľ nevidel dôvod. Šanta doplnil, že opakované odročovanie v období niekoľkých mesiacov môže priviesť celú vec „do stratena”.

Okresný súd ho uznal vinným

Takisto podľa predsedu senátu nebola u niektorých obžalovaných zachovaná zákonná lehota na doručenie predvolania. Obžalobu na Ladislava Bašternáka podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta v júni 2022, pričom termín pojednávania bol už vytýčený na február 2023 na vtedajšom Okresnom súde Bratislava II. Súd však nakoniec termín zrušil.

Podnikateľa Bašternáka v auguste 2021 Okresný súd Bratislava V uznal za vinného z trestného činu neodvedenia dane a poistného, súhrnný a úhrnný trest mu však neuložil. Trest, ktorý obžalovanému uložil v roku 2018 Okresný súd Bratislava II a potvrdil ho aj odvolací súd, totiž sudkyňa považovala za postačujúci.

Priznal svoju vinu

Prokurátorka vtedy na mieste podala odvolanie, keďže pre obžalovaného požadovala sedemročný trest. Ladislav Bašternák ešte pred vynesením rozsudku svoju vinu priznal. Krajský súd v Bratislave neskôr rozhodnutie prvostupňového súdu potvrdil.

Podnikateľovi už v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného.

V januári 2022 Bašternáka podmienečne prepustili z výkonu trestu. V decembri 2023 mu Mestský súd Bratislava I vyhovel vo veci žiadosti o obnovu konania, pokiaľ ide o trest prepadnutia majetku.

Viac k témam: Kauza Bašternák, Komplex Bonaparte, Pojednávanie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Súdny proces s podnikateľom Bašternákom v kauze Bonaparte sa nezačal ani na druhý pokus © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -