Skoro polovica elektronických komponentov v ruských zbraniach je zo Západu. Ako sa dostávajú do Ruska?

0

13.1.2024 (SITA.sk) – Spomedzi všetkých elektronických komponentov, ktoré Rusko dováža na výrobu zbraní, je 44 % vyvinutých západnými spoločnosťami.

Referuje o tom web epravda.com.ua s odvolaním sa na Kyjivskú ekonomickú školu (KSE) a medzinárodnú pracovnú skupinu Jermak-McFaul.

Rusi môžu ľahšie obísť sankcie

Výskumníci analyzovali údaje o dovoze 2 797 komponentov do Ruska – senzorov, mikročipov či navigačných systémov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Spomedzi komponentov, ktoré sú obsiahnuté v ruských zbraniach, takmer polovicu vyrábajú západné spoločnosti.

Väčšinou sú to produkty amerických značiek Intel, Analog Devices, AMD a Texas Instruments. Medzi dodávateľmi prístrojov na numerické riadenie vedie nemecký Siemens.

Analytici vysvetľujú, že väčšina vojenských komponentov sa vyrába v továrňach týchto spoločností v tretích krajinách, ako je Čína, takže pre Rusov je jednoduchšie vytvoriť schémy na obchádzanie sankcií.

Dodávky takmer vôbec neklesli

Dovedna 20 % komponentov sa vyrába v západných krajinách, no tovar končí v Rusku cez množstvo sprostredkovateľov v Číne, Hongkongu, Turecku a Spojených arabských emirátoch.

Niektoré z nich sa pre nedokonalú kontrolu exportu či manipuláciu s colnými dokladmi dostanú priamo do Ruska.

Správa tiež uvádza, že dodávky vojenských komponentov do Ruska sa takmer vôbec neznížili. Za deväť mesiacov roku 2023 klesol dovoz len o 9,1 % v porovnaní s obdobím pred inváziou.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku
Zdroj: SITA.sk – Skoro polovica elektronických komponentov v ruských zbraniach je zo Západu. Ako sa dostávajú do Ruska? © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -