Trestné konanie vo veci vraždy Duckého je od mája 2022 prerušené, dôvodom je nedostatok dôkazov

0

12.1.2024 (SITA.sk) – Polícia ešte na konci mája 2022 prerušila trestné konanie vo veci exministra hospodárstva a bývalého riaditeľa Slovenského plynárenského priemyslu Jána Duckého z roku 1999, pretože sa nezistili skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti konkrétnej osobe.

Prerušené trestné konanie vo veci vraždy Duckého

Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek. Doplnil, že v prípade zistenia akýchkoľvek relevantných skutočností bude polícia vo veci pokračovať.

Ukrajinská prokuratúra vrátila trestné konanie vo veci vraždy Duckého na Slovensko začiatkom roku 2022 po tom, ako bolo na základe dôkaznej núdze stíhanie údajného vykonávateľa vraždy Olega T. zastavené.

Hlavný podozrivý bol Ukrajinec Oleg K.

Vtedajšieho popredného predstaviteľa Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) zastrelili pred 25 rokmi, 11. januára 1999 na chodbe bytového domu na Bajzovej ulici v Bratislave. Usmrtili ho troma výstrelmi do hlavy a jednou ranou mu prestrelili pravú ruku. Polícia zistila, že sa strieľalo pištoľou kalibru 7,65 mm staršieho typu.

Hlavného podozrivého v tejto kauze, Ukrajinca Olega K., ktorý si zmenil priezvisko (predtým Oleg T.), začal vyšetrovateľ trestne stíhať 28. mája 2000. Zároveň ho obvinil z trestného činu vraždy. Krajský súd v Bratislave ho ale v novembri 2000 pre nedostatok dôkazov prepustil na slobodu, čo v apríli 2001 potvrdil Najvyšší súd (NS) SR a zastavil trestné stíhanie.

Stíhanie pokračovalo na Ukrajine

V decembri 2001 NS SR na základe sťažnosti pre porušenie zákona podanej Generálnou prokuratúrou SR rozhodol, že sa vyšetrovanie obnoví, súčasne vo svojom rozhodnutí určil úkony, ktoré bolo potrebné pre doplnenie vyšetrovania vykonať. Prokuratúra podala novú obžalobu v júli 2007. Súdny proces sa obnovil v novembri 2007, keď Okresný súd Bratislava I obžalobu prijal.

Oleg K. sa ale nedostavil ani na jedno z vytýčených pojednávaní, údajne nemal financie na cestu ani na pobyt na Slovensku a súhlas na pojednávanie v jeho neprítomnosti súd od Ukrajinca nedostal. Okresný súd preto v októbri 2008 prerušil na návrh prokurátorky jeho trestné stíhanie. Prokurátorka následne požiadala, aby trestné stíhanie pokračovalo na Ukrajine.

Viac k témam: exminister hospodárstva, slovenská polícia, trestné konanie, Vražda
Zdroj: SITA.sk – Trestné konanie vo veci vraždy Duckého je od mája 2022 prerušené, dôvodom je nedostatok dôkazov © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -