Súd s príbuzným exministra Žigu zrušili, dôvodom je práceneschopnosť obžalovaného

0

11.1.2024 (SITA.sk) – Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku malo vo štvrtok 11. januára pokračovať hlavné pojednávanie so Štefanom Žigom, príbuzným bývalého ministra hospodárstva a životného prostredia a súčasného podpredsedu parlamentu Petra Žigu.

Ten je stíhaný pre trestný čin podplácania. Ako však informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, súd termín pojednávania zrušil pre práceneschopnosť obžalovaného.

Podľa obžaloby Štefan Žiga podplácal bývalého šéfa finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka. Obžalovaný však obvinenia odmieta.

Štefan Žiga bol pôvodne obvinený, že odovzdal úplatky 175-tisíc eur. Tie mali v období rokov 2016 až 2020 smerovať bývalému šéfovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi Slobodníkovi, ale aj bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi. Vo veci podplácania Makóa však nakoniec Generálna prokuratúra SR prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku zrušila Žigovi obvinenie. Peniaze pre Slobodníka sa mali týkať vyšetrovania kauzy známej ako Valčeky, v ktorej išlo o nadmerné odpočty DPH.

Slobodník pred súdom vypovedal ako svedok v januári 2023, pričom potvrdil tvrdenia v obžalobe. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus zároveň uviedol, že v tejto veci bolo Slobodníkovi podmienečne zastavané trestné stíhanie, ktoré bolo vedené vo veci prijímania úplatku.

Viac k témam: kauza Valčeky, Korupcia, Podplácanie, Podpredseda parlamentu, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Súd s príbuzným exministra Žigu zrušili, dôvodom je práceneschopnosť obžalovaného © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -