Ruský terorista a ultranacionalista Girkin sa obáva, že ho pre kritiku Putina postihne rovnaký osud ako Prigožina

0

10.12.2023 (SITA.sk) – Ruský terorista, provojnový ultranacionalista a bývalý dôstojník Igor Girkin, ktorého v Rusku obvinili z extrémizmu a je vo vyšetrovacej väzbe, sa bojí takého osudu, aký mal zakladateľ ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, keď zomrel pri havárii lietadla.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Girkin to povedal pre ruský spravodajský kanál Baza. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda. „Moje zatknutie sa stalo mesiac po Prigožinovej vzbure. Najviac sa bojím toho, že namiesto bežného trestného postihu ma ‘amnestujú’, tak ako Prigožina,“ povedal Girkin.

Prigožinovu júnovú jednodňovú vzburu proti veleniu ruskej armády ruský vodca Vladimir Putin odsúdil ako „velezradu” a sľúbil potrestanie všetkých jej účastníkov. Kremeľ však rýchlo s Prigožinom uzavrel dohodu o ukončení ozbrojenej vzbury a zbavil ho obvinení.

Koncom augusta však Prigožin zomrel pri páde lietadla v Tverskej oblasti v Rusku za záhadných okolností. Girkin podporuje vojnu proti Ukrajine, ale kritizoval spôsob, akým sa invázia uskutočnila. Povedal dokonca, že Rusko „nemôže prežiť ďalších šesť rokov“ vlády Vladimira Putina.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – december 2023 (fotografie)

Viac k témam: Kremeľ, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Trestné stíhanie, Vzbura v Rusku – Jevgenij Prigožin (wagnerovci)
Zdroj: SITA.sk – Ruský terorista a ultranacionalista Girkin sa obáva, že ho pre kritiku Putina postihne rovnaký osud ako Prigožina © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -