Prezident Nauseda sa na budúci rok bude uchádzať o znovuzvolenie na ďalšie päťročné funkčné obdobie

0

9.12.2023 (SITA.sk) – Litovský prezident Gitanas Nauseda vo štvrtok oznámil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie na ďalšie päťročné funkčné obdobie na čele tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom Európskej únie a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Nauseda oznámil svoj zámer kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách na tlačovej konferencii v litovskom hlavnom meste Vilnius.

Tento 59-ročný bývalý ekonóm a bankár je hlavou litovského štátu od roku 2019. Povedal, že je „odhodlaný a motivovaný“ pokračovať vo funkcii.Prezident krajiny je volený v ľudovom hlasovaní, pričom ústavným limitom sú dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia.

„V máji 2024 budem kandidovať na prezidenta a dúfam, že mi obyvatelia Litvy dajú silný mandát dôvery, ako to urobili v roku 2019,“ povedal Nauseda v prezidentskom paláci. Hlavnou úlohou prezidenta je dohliadať na zahraničnú a bezpečnostnú politiku Litvy vrátane výkonu funkcie vrchného veliteľa ozbrojených síl.

Viac k témam: Litovský prezident, Prezidentské voľby
Zdroj: SITA.sk – Prezident Nauseda sa na budúci rok bude uchádzať o znovuzvolenie na ďalšie päťročné funkčné obdobie © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -