Samosprávne kraje sa pripoja k iniciatíve ZMOS-u na dofinancovanie samospráv. Žiadajú pol miliardy aj odpustenie pôžičiek

0

8.12.2023 (SITA.sk) – Združenie samosprávnych krajov SK8 víta iniciatívu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na potrebné polmiliardové dofinancovanie samospráv a pripojí sa k nej. Na štvrtkovom tlačovom brífingu po stretnutí zástupcov vyšších územných celkov vo Vyšnom Kubíne o tom informoval predseda SK8 Jozef Viskupič.

Potrebné je dofinancovanie

Nielen rozpočty krajov, ale aj rozpočty obcí a miest je podľa trnavského župana veľmi náročné zostaviť.

„Ak to majú byť vyrovnané rozpočty, ktoré budú mať aj ambíciu inovácie a rozvoja, potrebujú dofinancovanie a pozornosť vlády,” skonštatoval Viskupič.

Dlh z cestnej infraštruktúry

Doplnil, že združenie bude žiadať aj o odpustenie pôžičiek, ktoré v minulých rokoch jednotlivé samosprávne kraje čerpali na odstránenie investičného dlhu na cestnej infraštruktúre.

„Jednotliví ministri v rôznych vládach deklarovali, že táto návratná finančná výpomoc sa v nejakom horizonte stane nenávratnou. Adresujeme túto požiadavku novovzniknutej vláde a ministrovi financií,” dodal Viskupič.

Viac k témam: predseda SK8, Samosprávne kraje
Zdroj: SITA.sk – Samosprávne kraje sa pripoja k iniciatíve ZMOS-u na dofinancovanie samospráv. Žiadajú pol miliardy aj odpustenie pôžičiek © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -