Britský kráľ Karol III. pricestoval na štátnu návštevu Francúzska, s Macronom rokoval o vojne či migrácii

0

22.9.2023 (SITA.sk) – Britský kráľ Karol III. s manželkou pricestovali na trojdňovú štátnu návštevu Francúzska, ktorá má zdôrazniť priateľské francúzsko-britské vzťahy.

Zvítanie s francúzskym prezidentom

Panovník s kráľovnou Camillou prileteli do Paríža, kde sa zvítali s prezidentom Emmanuelom Macronom a jeho manželkou Brigitte. Pri Víťaznom oblúku v centre francúzskej metropoly sa zúčastnili na kráľovskej prehliadke, ktorá zahŕňala francúzskych vojakov, pokladanie vencov na Hrobe neznámeho vojaka a prelety akrobatických tímov Francúzska aj Spojeného kráľovstva.

Páry následne odcestovali do Elyzejského paláca, kde Macron a Karol III. viedli bilaterálne rokovania. Na agende mali témy ako ochrana biodiverzity a klimatická zmena, ruská vojna na Ukrajine či migrácia.

Renovácia katedrály Notre-Dame

Na stredu je tiež naplánovaná štátna večera v Zrkadlovej sieni na zámku vo Versailles. Zúčastní sa na nej viac ako 150 hostí a bude jednou z hlavných udalostí kráľovskej návštevy.

Vo štvrtok sa Karol III. prihovorí francúzskym zákonodarcom v Senáte. Neskôr sa spolu s Macronom pozrú na renováciu požiarom poničenej katedrály Notre-Dame a zúčastnia sa aj na recepcii pre britských a francúzskych obchodných lídrov venovanej financovaniu projektov súvisiacich s biodiverzitou a klímou.

Preloženie štátnej návštevy

Štátnu návštevu kráľ zakončí v piatok v Bordeaux, ktoré je domovom veľkej britskej komunity. Tiež sa stretne so záchranármi a komunitami, ktoré vlani postihli lesné požiare v oblasti.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Britský kráľ Karol III. na štátnej návšteve Francúzska (fotografie)

Na programe má tiež návštevu Forêt Experimentale – projektu experimentálneho lesa, určeného na monitorovanie vplyvu klímy na mestské lesy, ako aj vinohradu, ktorý je priekopníkom trvalo udržateľného prístupu k výrobe vína. Karol III. mal návštevu Francúzska absolvovať už v marci, ale preložili ju pre rozsiahle demonštrácie proti Macronovej dôchodkovej reforme.

Viac k témam: britský kráľ, Francúzsky prezident, Klimatická zmena, Migrácia, rusko-ukrajinský konflikt, Štátna návšteva
Zdroj: SITA.sk – Britský kráľ Karol III. pricestoval na štátnu návštevu Francúzska, s Macronom rokoval o vojne či migrácii © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -