Rozsudok vo vydieračskej kauze Babylon by mohol konečne padnúť, odzneli už aj záverečné reči

0

24.7.2023 (SITA.sk) – Špecializovaný trestný súd vytýčil na štvrtok 27. júla termín pojednávania v kauze Babylon týkajúcej sa vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu.

Súd už vo veci na jeseň minulého roku ukončil dokazovanie a začiatkom novembra 2022 odzneli aj záverečné reči. Preto sa očakávalo vyhlásenie rozsudku. Následne však bolo pojednávanie odročené na neurčito, keďže bolo pre námietku zaujatosti potrebné spis odoslať na Najvyšší súd SR.

Vydieranie a príjmy z trestnej činnosti

Prokurátor v rámci svojej záverečnej reči navrhol v novembri 2022 pre obžalovaných z obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmov z trestnej činnosti a u bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomíra A. aj zo zločinu podplácania úhrnné tresty odňatia slobody 22 rokov pre Ľubomíra A., 21 rokov pre advokáta Františka Polláka a 20 rokov pre Ľubomíra T. Pre všetkých zároveň prokurátor navrhol prepadnutie ich majetku v prospech štátu a dvojročný ochranný dohľad.

Podľa obžaloby obžalovaní v roku 2017 vydierali majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa, ktorý čelil obvineniu z daňovej trestnej činnosti, pričom sa mu vyhrážali väzobným stíhaním, ak im nezaplatí požadovanú finančnú čiastku.

Obchodovanie s nahrávkami kauzy Gorila

S vydieraním a vyhrážaním údajne pokračovali aj v ďalšom období. Na začiatku procesu v lete 2021 obžalovaní vinu odmietli. Poškodená strana si v procese uplatňuje náhradu škody 1 750 000 eur voči všetkým trom obžalovaným.

Akcia Babylon sa uskutočnila 15. decembra 2020. Medzi pôvodne piatimi zadržanými bol bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír A., ktorý bol vyšetrovaný aj pre údajné obchodovanie s nahrávkami kauzy Gorila. V tejto veci však bolo obvinenie zrušené generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Advokáta Františka Polláka zase predtým stíhali pre extrémizmus.

Viac k témam: Akcia „Babylon“, Kauza Gorila, Podplácanie, Súdy, Vydieranie
Zdroj: SITA.sk – Rozsudok vo vydieračskej kauze Babylon by mohol konečne padnúť, odzneli už aj záverečné reči © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -