Španieli hlasujú v predčasných parlamentných voľbách. Dostane sa v krajine k moci populistická pravica?

0

24.7.2023 (SITA.sk) – V Španielsku sa v nedeľu konajú parlamentné voľby. Tie by mohli nakloniť Španielsko v prospech populistickej pravice, keďže Ľudová strana sa snaží odobrať moc Španielskej socialistickej robotníckej strane a jej krajne ľavicovému koaličnému partnerovi Unidas Podemos.

Premiér Pedro Sánchez vyhlásil predčasné voľby po tom, čo jeho ľavicovo orientovaná koalícia prehrala v tohtoročných miestnych a regionálnych voľbách, ktoré boli tiež poznačené online dezinformáciami o voľbách, ako aj nárastom nenávistného obsahu o moslimoch a migrantoch.

Väčšina prieskumov uprednostňuje Ľudovú stranu, ale tá na vytvorenie vládnej väčšiny bude pravdepodobne potrebovať podporu strany Vox.

Takáto koalícia by predstavovala prvú krajne pravicovú španielsku vládu od prechodu krajiny k demokracii koncom 70. rokov minulého storočia po takmer 40-ročnej vláde diktátora Francisca Franca.

Viac k témam: Parlamentné voľby v Španielsku
Zdroj: SITA.sk – Španieli hlasujú v predčasných parlamentných voľbách. Dostane sa v krajine k moci populistická pravica? © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -