Zatknutie milblogera Girkina môže podľa Britov vyvolať v Rusku rozpory, tabu voči kritike Putina sa oslabilo

0

24.7.2023 (SITA.sk) – Zatknutie známeho ruského vojenského blogera a bývalého predstaviteľa samozvanej Doneckej ľudovej republiky Igora Girkina môže v Rusku vyvolať rozpory. Ako referuje web news.sky.com, tvrdí to britské ministerstvo obrany.

Girkin, ktorý vystupuje aj pod pseudonymom Igor Strelkov, otvorene kritizuje ruskú armádu na Ukrajine a dokonca aj samotného ruského vodcu Vladimira Putina, ktorého označil za „gaunera“ a „zbabelého vagabunda“. Po zatknutí čelí obvineniu z podnecovania extrémistických aktivít.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Britské ministerstvo obrany tvrdí, že zatknutie „pravdepodobne rozhnevá“ kolegov Girkina z komunity milblogerov.

„Aj keď Girkin nie je spojencom Wagnerovej skupiny, bol pravdepodobne pripravený posunúť hranice verejnej kritiky iba v kontexte neúspešnej vzbury šéfa Wagnera Jevgenija Prigožina z júna 2023. Tabu voči nezamaskovanej kritike Putinovho režimu sa výrazne oslabilo,“ tvrdia Briti.

Girkin je bývalý agent ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) a kľúčová postava zo začiatku ruskej vojny proti Ukrajine, keď v roku 2014 pomohol obsadiť Sloviansk v Doneckej oblasti.

Uznali ho tiež za vinného z účasti na zostrelení letu MH17 spoločnosti Malaysia Airlines nad Ukrajinou, pri ktorom zahynulo 298 ľudí.

Od začiatku plnohodnotnej invázie na Ukrajinu často kritizoval postup ruskej armády vo vojne. Je spoluzakladateľom Klubu nahnevaných vlastencov, tvrdého nacionalistického hnutia presadzujúceho extrémnejšie opatrenia na dosiahnutie víťazstva nad Ukrajinou.

Podľa ruských médií Girkina zatkli už aj 14. augusta 2022 na Kryme, keď sa snažil dostať na frontovú líniu, aby bojoval proti ukrajinskej armáde.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Zatknutie milblogera Girkina môže podľa Britov vyvolať v Rusku rozpory, tabu voči kritike Putina sa oslabilo © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -