Tohtoročný Dúhový Pride je skutočné volanie LGBTI+ občanov o záchranu, tvrdí SaS

0

24.7.2023 (SITA.sk) – Tohtoročný Dúhový Pride je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) skutočné volanie o záchranu. Podľa liberálov po vražde Matúša a Juraja pred Teplárňou na Zámockej ulici v Bratislave malo Slovensko nielen ľudskoprávnu, ale priam morálnu povinnosť urobiť krok k ochrane svojich LGBTI+ občanov.

Ako však zdôraznila SaS v tlačovej správe, stal sa presný opak a Slovensko vyslalo na pôde parlamentu viaceré signály, ktoré vo výsledku ukázali, že nie ochrana, ale ignorovanie práv tejto skupiny ľudí je mu blízke.

Volanie LGBTI+ ľudí o záchranu

„Tohtoročný Dúhový Pride považujem za skutočné volanie LGBTI+ ľudí o záchranu,“ uviedla tímlíderka SaS pre spravodlivosť Mária Kolíková, ktorá chce uveriť, že voľby v septembri dajú Slovensku nové zastúpenie v parlamente, ktoré presadí prinajmenšom štyri veci – životné partnerstvá párov rovnakého pohlavia, možnosť plnej ochrany dúhových rodín, celospoločenskú osvetu k prijatiu tejto menšiny a účinný postih nenávistných prejavov, ktoré ohrozujú zdravie a životy tejto skupiny.

Nad podujatím aj tento rok prevzal záštitu predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, čím ukázal, že kraj sa rôznorodosti nebojí. „Bratislavský kraj je krajom tolerancie a otvorenosti a pod mojím vedením takým aj naďalej zostane,“ povedal Droba.

Prínos kultúry je v inakosti

Ak budeme mať po voľbách príležitosť zostavovať vládu, náš dlhodobý záväzok voči LGBTI+ ľuďom platí. Chceme účinne presadiť životné partnerstvá párov rovnakého pohlavia,“ doplnil podpredseda SaS Branislav Gröhling, podľa ktorého LGBTI+ ľudia žijú v hrubej neprávosti, pričom je načase túto skrivodlivosť napraviť a umožniť im dôstojne žiť.

Ak chceme hovoriť o kultúre na Slovensku, kultúrnom Slovensku, bez uznania práv LBGTI+ ľudí sa to jednoducho nedá. Krása a prínos kultúry sú práve v jej inakosti,“ skonštatoval tímlíder SaS pre kultúru René Parák s tým, že keby sme uznali práva LGBTI+ ľudí, žilo by sa každému lepšie. Ako dodal, ide o základné ľudské práva kreatívnych, aktívnych a prínosných ľudí, ktorých potrebujeme čoraz viac.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Dúhový Pride v Bratislave 2023 (fotografie)

Viac k témam: Dúhový pochod PRIDE, Liberáli, Práva LGBT ľudí, Streľba na Zámockej ulici v Bratislave
Zdroj: SITA.sk – Tohtoročný Dúhový Pride je skutočné volanie LGBTI+ občanov o záchranu, tvrdí SaS © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -