Turecký parlament neratifikuje švédske členstvo v NATO skôr než na jeseň, tvrdí Erdoğan

0

13.7.2023 (SITA.sk) – Turecký parlament neratifikuje členstvo Švédska v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) skôr ako na jeseň, keď zasadne po prázdninách.

Podpora zo strany Turecka

V utorok to na samite NATO vo Vilniuse povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, informuje spravodajský portál Sky News. Erdoğan v pondelok prekvapivo podporil švédske členstvo v NATO s tým, že ho čoskoro zverí tureckému parlamentu a „zabezpečí jeho ratifikáciu“.

Turecko pôvodne namietalo proti žiadosti Švédska o vstup do NATO s odôvodnením, že Štokholm bol príliš zhovievavý ku kurdským militantom a iným skupinám. Tie Ankara považuje za bezpečnostné hrozby.

Rázne kroky proti terorizmu

Turecký prezident sa vo Vilniuse tiež vyjadril, že očakáva od Švédska, že pred ratifikáciou podnikne rázne kroky proti terorizmu. A to v rámci uskutočnenej dohody medzi Ankarou a Štokholmom.

Okrem Turecka prístup Švédska do obrannej aliancie neratifikovalo Maďarsko. Na prijatie nového člena treba ratifikáciu všetkých existujúcich členov aliancie.

Viac k témam: Ratifikácia, Samit NATO, samit vo Vilniuse, švédske členstvo v NATO, Turecký parlament, Turecký prezident
Zdroj: SITA.sk – Turecký parlament neratifikuje švédske členstvo v NATO skôr než na jeseň, tvrdí Erdoğan © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -