Polícia obvinila majiteľa cirkusu, protiprávne držal 14 levov afrických (foto)

0

29.6.2023 (SITA.sk) – Polícia obvinila majiteľa cirkusu za protiprávne držanie 14 levov afrických. Prešovský vyšetrovateľ z Odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality obvinil 34-ročného majiteľa cirkusu H. N. z Prahy za zločin porušovanie ochrany rastlín a živočíchov.

Levov držal v rozpore so zákonom

Ako informuje v tlačovej práve hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Zuzana Hrabovská, obvinený od konca apríla tohto roka na rôznych miestach na území Slovenskej republiky, naposledy v meste Stropkov, držal v rozpore so zákonom o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi 14 levov afrických, ktoré sa nachádzali v areáli cirkusu.

Celková spoločenská hodnota štyroch samcov a desať samíc leva afrického predstavuje na základe vyčíslenia Štátnej ochrany prírody SR viac ako 193-tisíc eur.

Polícia upozorňuje občanov, že akékoľvek nakladanie s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín je podmienené povoleniami a rozhodnutiami príslušných štátnych orgánov.

Trest odňatia slobody

Ak sa takéhoto konania dopustí osoba na Slovensku v rozsahu väčšom ako 133-tisíc eur, hrozí jej trest odňatia slobody až do osem rokov. Protiprávne obchodovanie s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov dnes patrí podľa Hrabovskej medzi štyri najvýznamnejšie svetové bezpečnostné hrozby z pohľadu obratu finančných prostriedkov.

Na jej páchaní sa často podieľajú rozsiahle siete medzinárodných zločineckých organizácií, pre ktoré ja táto činnosť lákavá z dôvodu nízkeho rizika odhalenia a nízkych trestov, ktoré sú za takúto trestnú činnosť ukladané,“ uvádza na záver Hrabovská.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Chránené zvieratá, Ochrana prírody, Ochrana zvierat, Porušenie zákona, Zadržanie
Zdroj: SITA.sk – Polícia obvinila majiteľa cirkusu, protiprávne držal 14 levov afrických (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -