Novinári majú niesť zodpovednosť za citáty politikov, Vetrák z OĽaNO to bez povšimnutia prepašoval do zákona

0

22.6.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 21. júna 18:25

Poslanec Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák „prilepil” k vládnemu návrhu o ochrane spotrebiteľa zmeny týkajúce sa sporov o ochrane osobnosti.

Posilnenie pozície politikov

Návrh by mohol médiám skomplikovať možnosť prinášať rýchle správy a oslabil by ich pozíciu pri sporoch o ochrane osobnosti. Zmena Občianskeho zákonníka by mohla zasiahnuť do slobody prejavu a posilniť pozície politikov voči médiám.

Novinári by mali byť zodpovední aj za výroky iných osôb a neoprávneného zásahu by sa mohli dopustiť aj vtedy, ak by sa spoliehali na hodnovernosť zdroja a neoverili si pravdivosť informácie.

Taktiež by nesmeli zverejňovať doslovné citáty, pokiaľ by si neoverili ich pravdivosť, a to ani v prípade, ak by dali v texte priestor kritizovanej strane.

Zákon ešte môže vetovať prezidentka Zuzana Čaputová, ak tak neurobí, mal by začať platiť v auguste. Informoval o tom Denník N. Vetrák dostal zmenu do spoločnej správy k návrhu zákona pred dvomi týždňami, počas rokovania Ústavnoprávneho výboru NR SR.

Riešenie pri nemajetkovej ujme

Poslanci tak za zmenu nehlasovali samostatne, ale spolu s ostatnými úpravami. Za zmenu zahlasovalo celkovo 118 poslancov, zo 130 prítomných.

Ako ale uviedol Denník N, Vetrák spolu s poslankyňou Zuzanou Šebovou (Sme rodina) tento návrh predkladal už skôr, ako poslanecký návrh, a na májovej schôdzi s 58 hlasmi neprešiel.

Vetrák zmenu obhajoval tým, že iba spresnil zákon, aby žalobcom, ktorí vyhrali spor o ochranu osobnosti, bolo priznané ospravedlnenie aj v prípadoch, keď šíriteľ nepravdivej informácie čerpal túto informáciu z dôveryhodného zdroja.

Mala by podľa neho riešiť i situácie, keď súdy pri nepreukázaní nemajetkovej ujmy nepriznali ospravedlnenie. Poslanec si myslí, že je to chybný výklad zákona, nemajetková ujma je podľa neho priznávaná ako bonus v prípadoch, keď sa okrem nepravdy preukázala aj ujma.

SaS žiada prezidentku o veto

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby vetovala zákon o ochrane spotrebiteľa.

Poslanec OĽaNO a priatelia Milan Vetrák podľa predsedu SaS Richarda Sulíka nekorektne a neprijateľným spôsobom zasiahol do legislatívneho procesu pri schvaľovaní tohto zákona.

Výsledkom podľa neho je, že sa mu podarilo presadiť trestanie médií za zverejnenie výrokov politikov, napriek tomu, že mu podobný návrh v pléne naposledy neprešiel aj vďaka SaS.

„OĽaNO opakovane potvrdilo, že znásilňovanie legislatívneho procesu má v krvi. Aj z toho dôvodu žiadame prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby schválenú novelu zákona vetovala a vrátila do parlamentu,“ uviedol Sulík.

Prílepok budú musieť opraviť

Predseda Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár si myslí, že novinár by nemal preberať zodpovednosť za zverejnenie výrokov politikov.

Ako ďalej uviedol pre médiá, „prílepok” poslanca Milana Vetráka k vládnemu návrhu o ochrane spotrebiteľa budú musieť „opraviť”.

„Myslím si, že to nebolo korektné. Vy (novinári) nemôžete zodpovedať za to, čo urobí politik. Máte priniesť reálnu pravdivú skutočnosť, ktorá sa udiala a máte ju sprostredkovať občanom,” uviedol Kollár.

Viac k témam: Návrh zákona, Občiansky zákonník, Ochrana novinárov, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Novinári majú niesť zodpovednosť za citáty politikov, Vetrák z OĽaNO to bez povšimnutia prepašoval do zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -