Britský kráľ Karol III. sa zúčastnil na prehliadke Trooping the Colour, uskutočnila sa pri príležitosti jeho narodenín

0

19.6.2023 (SITA.sk) – Britský kráľ Karol III. sa v sobotu po prvý raz ako panovník zúčastnil na vojenskej prehliadke Trooping the Colour, ktorá sa v Londýne uskutočnila pri príležitosti jeho oficiálnych narodenín.

Prehliadku pritom absolvoval na koni, čo bolo po prvý raz, čo tak panovník urobil od roku 1986, keď na koni počas prehliadky jazdila jeho zosnulá matka kráľovná Alžbeta II. Podujatiu sa prizerali tisícky ľudí, informuje spravodajský portál BBC.

V procesii kráľa na koňoch sprevádzali jeho syn, princ z Walesu, William, sestra princezná Anna a brat princ Edward. V koči sa za nimi viezli kráľovná Camilla, princezná z Walesu a jej deti – princovia George a Louis a princezná Charlotte.

Kráľ neskôr s rodinou sledoval z balkóna Buckinghamského paláca prelet vojenských lietadiel na jeho počesť. Niektoré lietadlá dokonca leteli vo formácii písmen CR, ktoré sú panovníkovými iniciálami. Na prelete sa zúčastnilo okolo 70 strojov armády, letectva aj námorníctva a zakončil ho letecký akrobatický tím Red Arrows.

Karol III. má narodeniny až v novembri. Britskí panovníci však verejne oslavujú počas oficiálnych narodenín, ktoré sa nemusia zhodovať s ich naozajstným dátumom. Tieto oslavy tradične zahŕňajú vojenskú prehliadku Trooping the Colour.

Viac k témam: Britská kráľovská rodina, britský kráľ, Narodeniny, Trooping the Colour, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Britský kráľ Karol III. sa zúčastnil na prehliadke Trooping the Colour, uskutočnila sa pri príležitosti jeho narodenín © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -