Fico priznal otvorený politický konflikt s prezidentkou a misiu Ódora označil za samovražednú (video)

0

31.5.2023 (SITA.sk) –

aktualizované 29. mája 17:32

Poslanci za stranu Smer-SD tu nie sú na to, aby rokovali výhradne o návrhoch hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Predseda strany Robert Fico tým zdôvodnil skutočnosť, že klub Smeru-SD sa neprezentoval, a tým neumožnil otvorenie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. Tú žiadal zvolať klub OĽaNO. „Opäť chceli rokovať o všetkom možnom, len nie o tom, čo je pre Slovensko dôležité. V utorok sa budeme opäť pozerať na chaos, ktorý bude šíriť pán predseda parlamentu a jeho bývalí koaliční partneri,” povedal Fico.

Keďže v pondelok sa mimoriadnu schôdzu nepodarilo otvoriť ani po dvoch pokusoch, predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ju odložil na utorok o 9:00.

Porušovanie ľudských práv

Fico zároveň vyzval podpredsedníčku Európskej komisie Věru Jourovú, ktorá je v súčasnosti na Slovensku, aby sa stretla s predstaviteľmi Smer-SD. Chce, aby si „vypočula, čo sa tu dialo za posledné tri roky, čo sa týka porušovania ľudských práv”.

Na margo vyjadrenie prezidentky Zuzany Čaputovej v nedeľňajšej relácii RTVS O 5 minút 12 Fico povedal, že mu je úplne jedno, že voči nemu prezidentka plánuje podniknúť právne kroky.

„My máme otvorený politický konflikt s pani prezidentkou, my to nezakrývame. Či podá desať alebo dvadsať žalôb, aj tak budeme hovoriť, že prezidentka škodí tejto krajine,” vyhlásil. Na adresu Františka Mikloška, ktorý sa vracia do KDH, Fico povedal, že je rád, že má moc prebúdzať politických zombíkov a víta Mikloška späť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Štát je v katastrofálnom stave

V pondelok popoludní sa predstavitelia strany Smer-SD stretli aj s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom. Premiér chce so stranami hovoriť o možnej podpore programového vyhlásenia vlády. Smer-SD už vopred avizoval, že Ódorovej vláde neplánuje vyjadriť dôveru. Programové vyhlásenie vlády by podľa Fica malo byť len inventúrou toho, čo tu napáchala predošlá vláda.

Fico na brífingu pred úradom vlády zopakoval postoj Smeru, že programové vyhlásenie vlády v parlamente nepodporia.  „My nevidíme žiadny zmysel v podpore programového vyhlásenia vlády, ktoré stanovuje nejaké priority, veď tie priority nemôžu splniť,” skonštatoval Fica.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dodal, že rozprávať sa o programovom vyhlásení môžu vtedy, ak by bolo len inventúrou toho, v akom katastrofálnom stave sa štát nachádza. V súčasnej podobe ho však považuje za neprijateľné.

Eurofondy, rozpočet a zdravotníctvo

Ódorovi podľa svojich slov povedal, že parlament vláde pravdepodobne nevysloví dôveru a je zbytočné, aby sa trápila s vyrovnaným štátnym rozpočtom.

„Kto zvládne konsolidáciu verejných financií tak, že na budúci rok vyškrtá v štátnom rozpočte štyri alebo päť miliárd? Snáď nepôjdeme proti ľuďom za to, že tu boli babráci,” podotkol Fico.

Hlavnými témami rozhovoru boli priority ako eurofondy, rozpočet a zdravotníctvo. „Povedal som mu, že jún je posledný mesiac, kedy môžu ešte niečo urobiť s eurofondmi. Radšej ich rozdať, ako nechať prepadnúť,” vyjadril sa Fico.

Podotkol, že nevie, čo Ódora viedlo k tejto „samovražednej misii”, že prijal úlohu byť premiérom, ale „asi ho k tomu dotlačila prezidentka Čaputová nejakými prísľubmi do budúcnosti”.

Viceguvernérom Národnej banky sa podľa Fica stal Ódor za jeho vlády preto, lebo ich „do toho dotlačil Béla Bugár”. Jeho úlohou ako premiéra je podľa Ficových slov „kryť vládu, aby sa časť bývalej koalície ešte pozviechala do 30. septembra”.

Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Predseda strany Smer-SD, Premiér Slovenskej republiky, Rokovanie NR SR
Zdroj: SITA.sk – Fico priznal otvorený politický konflikt s prezidentkou a misiu Ódora označil za samovražednú (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -