Rusko začne vyhosťovať nemeckých diplomatov aj učiteľov, podľa Nemecka je krok jednostranný a neopodstatnený

0

29.5.2023 (SITA.sk) – Rusko na budúci mesiac začne vyhosťovať nemeckých diplomatov, učiteľov a zamestnancov nemeckých kultúrnych inštitúcií.

Nemecko skritizovalo krok Ruska

V sobotu to uviedlo nemecké ministerstvo zahraničia, ktoré krok ostro skritizovalo ako „jednostranný, neopodstatnený a nepochopiteľný“.

„Ruské ministerstvo zahraničia v apríli zverejnilo rozhodnutie zaviesť obmedzenie počtu zamestnancov na našich zahraničných misiách a v nemeckých sprostredkovateľských organizáciách v Rusku,“ vysvetlil hovorca nemeckého rezortu pod podmienkou anonymity.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vypovedanie povedie k „veľkému obmedzeniu vo všetkých oblastiach našej prítomnosti v Rusku,“ dodal.

Rovnováha v praxi

Noviny Süddeutsche Zeitung informovali, že vypovedanie z Ruska sa dotkne niekoľko stoviek nemeckých štátnych zamestnancov.

Postihne napríklad aj učiteľov a zamestnancov Goetheho inštitútu, ktorého cieľom je podporovať nemeckú kultúru a jazyk v zahraničí.

Nemecko neoznámilo žiadnu konkrétnu reakciu na vyhostenia, ktoré sa zrejme začnú už na budúci týždeň. Ministerstvo zahraničia však uviedlo, že „pokiaľ ide o hornú hranicu ruskej prítomnosti v Nemecku, nemecká vláda zabezpečí, aby aj v praxi existovala skutočná rovnováha“.

Krok Moskvy je reakciou na redukciu prítomnosti ruských spravodajských služieb v Nemecku skôr počas roka.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Učiteľ, Vyhostenie, Vyhostenie diplomata
Zdroj: SITA.sk – Rusko začne vyhosťovať nemeckých diplomatov aj učiteľov, podľa Nemecka je krok jednostranný a neopodstatnený © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -