Duda dal kontroverzný návrh zákona o ruskom vplyve posúdiť odborníkom, potom bude mať len tri možnosti

0

29.5.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 27. mája, 18:20

Kontroverzný návrh zákona o ruskom vplyve v Poľsku najprv posúdia odborníci, než ho podpíše poľský prezident. Poradcovia Andrzeja Dudu to uviedli v sobotu s tým, že experti už začali s analýzou.

Duda má na rozhodnutie o návrhu 21 dní. Môže ho buď podpísať, vetovať alebo ho poslať ústavnému tribunálu na posúdenie, či je v súlade s ústavou.

Schválili návrh zákona o ruskom vplyve

Dolná komora parlamentu schválila návrh zákona o ruskom vplyve, ktorý predložila vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), v piatok. Návrh predpokladá vytvorenie štátneho výboru pre vyšetrovanie ruského vplyvu v Poľsku a národnej bezpečnosti, pričom bude mať právomoci prokurátora a sudcu.

Podľa kritikov sa chystaná legislatíva však zameriava na politickú opozíciu a môže ovplyvniť výsledok jesenných parlamentných volieb. Vo všeobecnosti je návrh, ktorý kritici prezývajú Lex Tusk, vnímaný ako cielený na bývalého premiéra a lídra opozičnej Občianskej koalície Donalda Tuska v čase, keď sa začína predvolebná kampaň.

PiS obviňuje politika, že bol počas jeho pôsobenia ako premiér v rokoch 2007 – 2014 príliš priateľský k Rusku. Opozícia apeluje na Dudu, aby návrh zamietol, pričom ho označila za „hanebný“ a uviedla, že to môže viesť k rozsiahlym „honom na čarodejnice“. Mnohí nezávislí odborníci tvrdia, že návrh porušuje ústavu.

Počiatočná analýza sa už začala

Dudov poradca Łukasz Rzepecki povedal, že počiatočná analýza sa už začala. „Na návrh zákona sa veľmi, veľmi pozorne pozrieme a budeme ho analyzovať z právneho hľadiska, ale aj vo vzťahu k aktuálnej politickej situácii,“ povedal zjavne odkazujúc na vojnu na susednej Ukrajine. Rzepecki povedal, že Dudov tím si je vedomý „mnohých negatívnych emócií“, ktoré návrh sprevádzajú.

Ďalší Dudov poradca Paweł Szrot sa vyjadril, že prezident verí, že „čím viac je transparentnosti vo verejnom živote, tým viac vysvetlení sa ponúka pre kontroverzné záležitosti, a tým lepšie“.

Viac k témam: Legislatíva, Návrh zákona, Poľský prezident, ruský vplyv
Zdroj: SITA.sk – Duda dal kontroverzný návrh zákona o ruskom vplyve posúdiť odborníkom, potom bude mať len tri možnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -