Wlachovský: Podmienky spravodlivého a trvalého mieru si zadefinuje sama Ukrajina

0

24.5.2023 (SITA.sk) – Podmienky spravodlivého a trvalého mieru si zadefinuje sama Ukrajina. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský v pondelok 22. mája v Bruseli na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci.

Konflikt v Sudáne

Hlavnými témami rokovania boli podľa komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR agresia Ruska proti Ukrajine a v kontexte konfliktu v Sudáne aj situácia v regióne Afrického rohu. Na zasadnutí sa uskutočnilo tiež stretnutie šéfov diplomacií krajín EÚ s partnermi zo západného Balkánu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Pokračovanie v podpore Ukrajiny je nesmierne dôležité. Slovensko je pripravené aj naďalej pomáhať svojmu východnému susedovi v jeho boji za slobodu a zachovanie štátnosti. Je v našom bytostnom a strategickom záujme, aby si Ukrajina sama zadefinovala podmienky spravodlivého a trvalého mieru,” skonštatoval minister Wlachovský.

Podpora Ukrajiny

Zástupcovia členských štátov EÚ zároveň potvrdili rozhodnosť pokračovať v ďalšej podpore Ukrajiny, osobitne v kontexte pripravovanej ukrajinskej protiofenzívy. Je preto podľa nich dôležité urýchlene sa dohodnúť na ďalšom podpornom balíku z Európskeho mierového nástroja a na celkovej udržateľnosti vojenskej podpory.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Ministri podporili mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ako základ pre diskusie o spravodlivom a trvalom mieri. Súčasťou budúceho riešenia musí byť i vyvodenie zodpovednosti za zločin agresie a vojnové zločiny spáchané na Ukrajine. Ministri preto hovorili aj o spôsoboch na zamedzenie obchádzania sankcií.

Pravidelné stretnutie ministrov so šéfmi diplomacie krajín západného Balkánu vyslalo signál, že aj v čase vojny proti Ukrajine pokračuje podpora a silné angažovanie sa EÚ v regióne. Wlachovský považuje za dôležité, aby krajiny západného Balkánu nepoľavovali v reformnom procese.

Hmatateľný pokrok v oblasti právneho štátu a reforiem založených na európskych hodnotách, pravidlách a normách musí podľa slovenského ministra zahraničných vecí pokračovať.

Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Wlachovský: Podmienky spravodlivého a trvalého mieru si zadefinuje sama Ukrajina © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -