Slovensko podporuje Ukrajinu a bude jej pomáhať pri obrane proti ruskej agresii, uzniesol sa parlament

0

31.3.2023 (SITA.sk) – Národná rada SR v stredu prijala uznesenie k stanovisku Slovenska k podpore Ukrajiny v kontexte vojenskej agresie Ruskej federácie.

Do parlamentu ju predložila skupina poslancov strany Sloboda a Solidarita, hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, predseda NR SR Boris Kollár a nezaradení poslanci, medzi ktorými figuruje napr. Kristián Čekovský, Jana Žitňanská, Tomáš Valášek či Miroslav Kollár.

Ukrajina má právo na sebaobranu

Parlament prijatím uznesenia schválil stanovisko SR k podpore Ukrajiny v kontexte vojenskej agresie Ruskej federácie podľa ústavného zákona o spolupráci NR SR a vlády SR v záležitostiach Európskej únie (EÚ).

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Slovensko tak podporuje poskytovanie všestrannej politickej, vojenskej, humanitárnej, materiálnej a makrofinančnej pomoci a podpory Ukrajine, ktorá má podľa Charty OSN neodňateľné právo na sebaobranu v prípade ozbrojeného útoku.

SR tak silne podporuje zvrchovanosť, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach, ako aj suverénne právo Ukrajiny, jej vlády a občanov rozhodovať o kľúčových otázkach svojej budúcnosti a národného záujmu.

SR prijatím uznesenia bude v tomto duchu a v súlade so svojimi záujmami a možnosťami, adekvátne postupovať pri formulovaní európskej politiky v kontexte vojenskej agresie Ruskej federácie proti Ukrajine a realizácie príslušných opatrení v mene stability a prosperity svojho bezprostredného susedstva, širšieho regiónu a Európy.

Vláda má rešpektovať stanovisko SR

NR SR zároveň skonštatovala, že podľa ústavného zákona o spolupráci NR SR a vlády SR v záležitostiach EÚ, parlament môže schvaľovať stanoviská SR aj v ďalších záležitostiach EÚ, ak ju o to požiada vláda alebo najmenej pätina poslancov NR SR.

Prijatím uznesenia parlament požiadal vládu SR na národnej úrovni, ako aj pri rokovaniach a hlasovaniach v inštitúciách a orgánoch EÚ dôsledne rešpektovať stanovisko SR.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Slovensko podporuje Ukrajinu a bude jej pomáhať pri obrane proti ruskej agresii, uzniesol sa parlament © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -