Exministra vnútra Kaliňáka obžalovali pre „dorovnávanie platu“ Imreczemu

0

29.3.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 29. marca 10:15

Úrad špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na bývalého ministra vnútra za Smer-SD Roberta Kaliňáka a oligarchu blízkeho strane Jozefa Brhela st.

Trestná vec už bola pridelená zákonnému sudcovi Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe. Informovala o tom hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

Dorovnávanie platu Imreczemu

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol začiatkom februára obvinenie Kaliňákovi a Brhelovi st. pre zločin podplácania. Obvinení konkrétne podľa polície poskytli úplatok osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy SR. Vec sa týka „dorovnávania platu” bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho.

Podľa uznesenia o vznesení obvinenia po tom, čo bol Imrecze na odporúčanie Kaliňáka v roku 2012 vymenovaný do funkcie prezidenta finančnej správy, mu exminister odporučil, aby išiel za podnikateľom Brhelom urobiť „dohodu o kompenzácii mzdy”.

Požiadavky na obsadzovanie pozícii

Kaliňák podľa uznesenia konkrétne uviedol, „dohodni si kompenzáciu mzdy na úrovni 200-tisíc eur ročne, aby si bol v pohode”. Po uzavretí dohody Imrecze podľa uznesenia obdržal spomenutú sumu v rokoch 2014 až 2018 vždy za predchádzajúci rok.

Po tom, čo Imrecze v septembri 2018 rezignoval na svoju funkciu, obdržal ešte koncom roka sumu 100-tisíc eur. Celková suma tak predstavovala 1,1 milióna eur. Imrecze ako protislužbu pre Brhela podľa uznesenia odovzdával informácie o subjektoch, u ktorých mala byť vykonávaná daňová kontrola na dani z príjmu právnických osôb.

„Taktiež mal obvinený požiadavky aj na obsadzovanie pozícii v rámci Finančnej správy SR konkrétnymi osobami, ktoré odporučil, pričom týmto požiadavkám František Imrecze vyhovel a zabezpečil prijatie takýchto odporúčaných osôb na pozície v rámci FS SR,” uvádza sa v uznesení.

Viac k témam: Obžaloba, Oligarchovia, Paragraf 363 Trestného poriadku
Zdroj: SITA.sk – Exministra vnútra Kaliňáka obžalovali pre „dorovnávanie platu“ Imreczemu © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -