Situácia na Ukrajine ovplyvňuje Európsky parlament aj v budúcom roku, Štefanec vidí cestu v dohode a spoločnom postupe

0

30.12.2022 Agenda Európskeho parlamentu sa bude v nasledujúcom roku odvíjať najmä od situácie na Ukrajine a ekonomických následkov, ktoré táto vojna so sebou prináša. Uviedol to bývalý poslanec NR SR a súčasný poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec v súvislosti s výzvami Európskeho parlamentu na rok 2023.

Spoločný postup

„Budeme musieť aktívne hľadať také riešenia v oblasti energetiky, jednotného trhu a zamestnanosti, aby sme dokázali udržať pracovné miesta, globálnu konkurencieschopnosť a rozumnú cenovú hladinu. Okrem toho si budeme musieť zodpovedať otázku vlastnej obrany, či sa budeme chcieť neustále spoliehať na podporu USA, alebo dokážeme prísť aj s vlastným riešením,” povedal Štefanec.

Vyjadril svoje presvedčenie, že na mnohé otázky bude odpoveďou dohoda a spoločný postup pri hľadaní riešení, pretože ten sa podľa neho osvedčil aj pri boji s pandémiou, ako aj pri riešení energetickej krízy.

„V budúcom roku musíme rozvíjať aj oblasť digitalizácie, ktorá bude stále viac ovplyvňovať našu ekonomickú výkonnosť i životnú úroveň,” uzavrel Štefanec.

Energetická kríza a inflácia

Podľa slovenských europoslancov by sa mala EÚ v nasledujúcom roku zaoberať najmä opatreniami na riešenie energetickej a inflačnej krízy, podporu hospodárskeho rastu a zamestnanosti a tiež na pomoc pre Ukrajinu.

Ako informovala Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, v uplynulom roku v činnosti Európskeho parlamentu a EÚ dominovala snaha pomôcť členským štátom vyrovnať sa s dôsledkami pandémie a opäť oživiť ich ekonomiky.

Štáty tiež reagovali na ruskú agresiu na Ukrajine, s čím sa spája utečenecká a energetická kríza. Únia sa intenzívne usilovala o diverzifikáciu energetických zdrojov, zvýšenie strategickej autonómie a podporu ochrany EÚ.

Viac k témam: energetická kríza, europoslanec, Európsky parlament, pandémia Covid-19
Zdroj: Webnoviny.sk – Situácia na Ukrajine ovplyvňuje Európsky parlament aj v budúcom roku, Štefanec vidí cestu v dohode a spoločnom postupe © SITA Všetky práva vyhradené.