Kim predstavil nové ciele na posilnenie vojenskej sily, zo Severnej Kórey sa má stať jadrová veľmoc

0

30.12.2022 Severokórejský vodca Kim Čong-un predstavil nové plány na posilnenie vojenskej sily v budúcom roku. Jeho vyhlásenie na plenárnom stretnutí vládnucej Kórejskej strany práce naznačuje, že bude pokračovať vo svojom provokatívnom predvádzaní zbraní.

Analyzoval bezpečnostné hrozby

Štátna tlačová agentúra KCNA uviedla, že Kim na stretnutí analyzoval nové bezpečnostné hrozby v medzinárodnej politike a na Kórejskom polostrove a objasnil princípy a smery, ktorými sa uberať vo vonkajších vzťahoch a boji proti nepriateľom na ochranu národných záujmov a suverenity.

Podľa agentúry, ktorá to bližšie nešpecifikovala, stanovil „nové kľúčové ciele na posilnenie sebestačnej obranyschopnosti, ktorá sa má presadiť v roku 2023 v rámci mnohostranne sa meniacej situácie“.

Rozšírenie jadrového arzenálu

Podľa niektorých pozorovateľov by nové ciele mohli súvisieť s Kimovým úsilím o rozšírenie jadrového arzenálu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a zabezpečenie špičkových zbraňových systémov, ako sú rakety s viacerými hlavicami, agilnejšie zbrane s dlhým doletom, špionážne satelity a pokročilé drony.

Kim sa podľa nich napokon pokúsi využiť svoju posilnenú jadrovú schopnosť na prinútenie rivalov, aby Severnú Kóreu prijali ako legitímnu jadrovú veľmoc. Tento status považuje za dôležitý pre uvoľnenie medzinárodných sankcií.

Napätie s Južnou Kóreou

Severokórejský vodca vystúpil s prejavom v čase intenzívnejšieho napätia s Južnou Kóreou. Soul tento týždeň obvinil KĽDR z toho, že po prvý raz po piatich rokoch letela s dronmi za hranice, čo viedlo k ospravedlneniu juhokórejskej armády, že ich nezostrelila, a výzve prezidenta Jun Sok-jola na posilnenie protivzdušnej obrany. Pchjongjang tiež tento rok vykonal rekordný počet raketových testov.

Viac k témam: bojové drony, Jadrové zbrane, Medzinárodné vzťahy, Severokórejský vodca
Zdroj: Webnoviny.sk – Kim predstavil nové ciele na posilnenie vojenskej sily, zo Severnej Kórey sa má stať jadrová veľmoc © SITA Všetky práva vyhradené.