Na Slovensko prichádzajú najmä ľudia utekajúci pred konfliktom v Sýrii, podľa Guckého tu však ostávať nechcú

0

4.11.2022 Od konca minulého roku evidujeme na území Slovenska zvýšený počet migrantov, ktorí prichádzajú zo západného Balkánu, čomu sa prispôsobovalo aj koordinovanie výkonu služby policajtov v rámci krajských riaditeľstiev.

Uviedol to v podcaste Ministerstva vnútra SR Zvnútra o vnútre riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície PPZ Róbert Gucký.

„Tento rok evidujeme už zhruba 180-percentný nárast oproti minulému roku, celkovo je nárast okolo 480 percent. Ide približne o 5 400 nelegálnych migrantov v rámci sekundárnej migrácie.”

Najviac ľudí prichádza zo Sýrie

Najväčší podiel nelegálnych migrantov tvoria utečenci zo Sýrie, čo sú ľudia utekajúci pred vojnovým konfliktom.

„Aj európsky parlament upozornil členské krajiny únie, že k občanom Sýrie treba pristupovať ako k utečencom, teda pokúsiť sa riešiť ich status, no toto sa nám, žiaľ, v rámci EÚ veľmi nedarí. V najväčšej miere sú utečenci najmä muži v mladom veku, prípadne rodiny s deťmi, ku ktorým sa snažíme pristupovať osobitne,” uviedol Gucký s tým, že dôvodom migrácie je okrem konfliktov v Sýrii a v Afganistane aj zmena klímy v rámci celého sveta, no taktiež ide o tzv. ekonomickú migráciu, a teda snahu dostať sa do krajiny s lepšími sociálnymi podmienkami.

Slovensko ako tranzitná krajina

O migrantoch nachádzajúcich sa na území Slovenska Gucký uviedol, že „používajú Slovensko ako tranzitnú krajinu. Ich trasa ide cez západné Slovensko a potom hneď do Čiech. To znamená, že za hodinu až dve dokážu prejsť naším územím. Nemajú záujem ostať na našom území, pretože aj keď ich chytíme a ponúkneme im napríklad možnosť medzinárodnej ochrany, tak ju zásadne odmietajú, ako aj použitie krízového ubytovania. Jediný cieľ ich cesty je dostať sa do Českej republiky a do Nemecka. Pre Slovensko sa to zdá byť dobrá správa, no nie je dobrá pre Európu,” vysvetlil Gucký.

Rokovania sú na bode nula

V zmysle hraničných kontrol s Českou republikou a problémami na cestách, ktoré s kontrolami súvisia, Gucký povedal, že tento postup nie je adekvátny.

„Momentálne sú s Českou republikou veľmi ťažké rokovania, v podstate sú na bode nula, je tu neochota komunikovať alebo spolupracovať,” uviedlo Gucký s tým, že Slovenská republika sa snažila riešiť túto otázku aj na stretnutí ministrov vnútra Českej republiky, Maďarska a Rakúska, kde predstavili návrh riešenia, s ktorým sa na rokovaní všetci stotožnili.

„Praktické riešenie si však Česká republika vysvetlila po svojom a naďalej navracia osoby, ktoré sú nenavrátiteľné,” vyjadril sa Gucký.

Chcú vytvoriť spoločné hliadky

Šéf hraničnej a cudzineckej polície taktiež prízvukuje, že Slovensko sa snaží rešpektovať právo pohybu.

V tomto kontexte môžem vyzdvihnúť spoluprácu s maďarskými orgánmi, poslali sme 40 policajtov do Maďarska na hranicu so Srbskom, maďarská strana posilnila kontrolu vlakov z Budapešti, ktoré smerujú na Slovensko, do Čiech a Nemecka, zvýšili sme počet hliadok v prihraničnom území s Maďarskom za našimi hranicami a aktuálne pripravujeme ponuku pre ostatné krajiny, aby sa k nám pripojili a mohli sme tak vytvoriť spoločné hliadky s Českou republikou na maďarskom území. Snažíme sa teda, aby kolóny na hraniciach nevznikali,” uzavrel Gucký.

Viac k témam: Nelegálna migrácia, Utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Slovensko prichádzajú najmä ľudia utekajúci pred konfliktom v Sýrii, podľa Guckého tu však ostávať nechcú © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -