V kauze Syseľ sa postavil pred súd aj bývalý poslanec, pre sudcov z Košíc a Prešova mal sprostredkovať úplatky

0

4.11.2022
aktualizované 3. novembra 16:37

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku vo štvrtok začal súdny proces v kauze korupcie na súdoch na východnom Slovensku.

Obžalobe z prečinu nepriamej korupcie v tomto prípade čelia podnikateľ Marián Sisák, bývalý sudca Miroslav Novák a advokát Alexej Ivanko. Ten bol v roku 2002 až 2006 aj poslancom Národnej rady SR zvoleným za SDKÚ.

Tri skutky

Obžaloba sa v tomto prípade týka troch skutkov, pri ktorých mali obžalovaní sprostredkovať úplatky v sumách tisícov eur pre sudcov z Košíc a Prešova. V dvoch prípadoch išlo o zmiernenie uloženého trestu a v jednom prípade o vyňatie nehnuteľností z konkurzného konania.

Všetci traja obžalovaní pred súdom uviedli, že sú nevinní. Súd už o vine Mariána Sisáka, Miroslava Nováka a Alexeja Ivanka rozhodol trestným rozkazom. Keďže však podali odpor, vo veci bolo nariadené hlavné pojednávanie.

Protikorupčná akcia Syseľ

Národná kriminálna agentúra dotyčných obvinila v októbri 2021 v rámci protikorupčnej akcie Syseľ. Podnikateľ Marián Sisák bol podľa medializovaných informácií blízky viacnásobne stíhanému Marianovi Kočnerovi.

Vo februári tohto roku ho samosudkyňa ŠTS v inom prípade uznala za vinného zo zločinu poškodzovania finančných záujmov európskych spoločenstiev v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s pokusom prečinu subvenčného podvodu. Za to mu uložila úhrnný trest odňatia slobody tri roky s podmienečným odkladom na dobu štyroch rokov.

Peniaze mu prišli omylom

Na štvrtkovom pojednávaní Marián S. v súvislosti s obžalobou povedal, že nepáchal žiadnu trestnú činnosť. „Skutok sa nikdy nestal,” vyhlásil s tým, že finančné čiastky, ktoré mu prišli na účet od osôb spájaných so žalovanými skutkami tam prišli omylom.

Tiež uviedol, že bol vo väzbe šesť mesiacov pričom vyšetrovateľ ho presviedčal, aby mu povedal mená skorumpovaných sudcov alebo prokurátorov. On to však neurobil, lebo žiadnych nepozná. „Bol na mňa vyvíjaný psychický nátlak, aby som niečo povedal,” skonštatoval.

Údajne nezobral “ani cent”

Obžalovaný doplnil, že so sudcami prichádzal do kontaktu len v období rokov 1994 až 1998, keď pôsobil ako ochrankár podpredsedu parlamentu Jána Ľuptáka.

Aj bývalý sudca Miroslav N. poprel, že by mal čokoľvek so žalovanými skutkami. „Už som ôsmy rok na dôchodku,” uviedol.

Exposlanec Alexej I. vyhlásil, že od nikoho nezobral „ani cent”. „Neobávam sa toho, čo som urobil, skôr sa obávam toho, že som stíhaný za to, čo som neurobil,” skonštatoval. Na nasledujúcom pojednávaní by súd mal začať s výsluchom svedkov.

Viac k témam: akcia Syseľ, Nepriama korupcia, Poslanec, Súdny proces, Trestný čin
Zdroj: Webnoviny.sk – V kauze Syseľ sa postavil pred súd aj bývalý poslanec, pre sudcov z Košíc a Prešova mal sprostredkovať úplatky © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -