Gorbačov sa zaslúžil o pád komunizmu bez krviprelievania, podľa poslancov bol veľkým symbolom aj chybou systému

0

2.9.2022 Poslanci si prostredníctvom sociálnej siete uctili prvého a zároveň posledného prezidenta Sovietskeho zväzu Michaila Gorbačova, ktorý zomrel v utorok 30. augusta.

Veľký symbol

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová považovala Gorbačova za veľký symbol.

„Bol to práve Gorbačov, kto mal odvahu zásadným spôsobom zvrátiť chod dejín a dať národom strednej a východnej Európy po desaťročiach Moskvou riadenej diktatúry šancu na slobodu a nezávislosť,” napísala Remišová. Podľa nej musíme byť v strehu a brániť Slovensko ako slobodnú a nezávislú krajinu.

„Gorbačovova perestrojka viedla k pádu železnej opony aj ku koncu impéria Sovietskeho zväzu,” dodala. Doplnil ju Juraj Šeliga (Za ľudí), ktorý pripomenul, že Gorbačov mal zásluhu na páde komunizmu bez krviprelievania.

Obľúbenec západu

„Gorbačov bol obľúbencom západu a nositeľ Nobelovej ceny za mier z roku 1990,” napísal poslanec hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a minister vnútra SR Roman Mikulec. Podľa neho Gorbačov nezasiahol, keď sa v novembri roku 1989 rozpútala nežná revolúcia. „Súčasný ruský prezident Vladimír Putin označil rozpad Sovietskeho zväzu za najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia,” tvrdí Mikulec.

Poslankyňa hnutia OĽaNO Anna Mierna dodala, že Gorbačov ukázal svetu Rusko, ktoré je slušné. „Pre mňa bol chybou systému a zároveň splnenou nádejou na ceste k slobode a demokracii.”

Gorbačov predbehol dobu

Andrej Stančík z OĽaNO je presvedčený, že Slováci si Gorbačova musia vážiť už len preto, že „umožnil odchod sovietskych vojsk z nášho územia a nebránil zmenám u nás. Nedovolil, aby hlasy v Sovietskom zväze utopili v krvi demokratické zmeny a spoločnosť udusili vojenskou čižmou.”

Podľa Stančíka Gorbačov kritizoval i samotného Putina za vojnu, ktorú rozpútal na Ukrajine. „Bol človekom, ktorý predbehol dobu a lídrom, na ktorého jeho krajina nevyzrela,” napísal.

Čestný občan Košíc

K smrti bývalého prezidenta sa vyjadril aj podpredseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Richard Raši, ktorý mu vďaka budovaniu svetového mieru navrhol, aby mu bolo udelené čestné občianstvo Košíc.

„Gorbačov si čestné občianstvo veľmi vážil, pretože ku Košiciam ho viazala paradoxne vojna. Jeho otec bol jedným z tých, ktorí mesto počas druhej svetovej vojny oslobodzovali,” uzavrel Raši.

Viac k témam: Sovietsky zväz, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Gorbačov sa zaslúžil o pád komunizmu bez krviprelievania, podľa poslancov bol veľkým symbolom aj chybou systému © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -