Hlavná časť osláv SNP pre verejnosť nebude, súvisí to aj s vojnou na Ukrajine

0

29.8.2022 Oficiálny program osláv 78. výročia Slovenského národného povstania (SNP) otvorí 29. augusta 2022 o 11:00 prelet leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky (SR) a pietny akt kladenia vencov za účasti najvyšších ústavných činiteľov a zástupcov diplomatických zborov.

Kultúrny program pre verejnosť

Dopoludňajšia časť osláv SNP bude len za účasti pozvaných hostí, priamych účastníkov SNP, diplomatov a členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Ako zdôrazňuje Múzeum SNP, ktoré patrí pod rezort obrany, pre túto časť osláv platia zvýšené bezpečnostné opatrenia, a to najmä v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Zmenené dopravné značenie

V súvislosti s oslavami SNP bude vo vybraných uliciach v Banskej Bystrici čiastočne zmenené dopravné značenie. Dnes od 22:00 do 29. augusta do 15:00 bude na ulici Kapitulská, Cikkerova umiestnené dopravné značenie „zákaz zastavenia“. V pondelok 29. augusta od 6:00 do 15:00 budú uzavreté ulice – Kapitulská, Švantnerova, Cikkerova a Kuzmányho. Z dôvodu uzatvorenia vybraných ulíc bude možné dostať sa na Námestie SNP len cez Švantnerovu a Národnú ulicu.

V popoludňajších hodinách od 13:30 sa začne kultúrny program pre verejnosť, zložený z rôznych hudobných žánrov a ďalších sprievodných aktivít. Vnútorný priestor Pamätníka SNP so stálou expozíciou a výstavnými priestormi, ako aj priestor kinosály, budú sprístupnené do 18:00.

Prezentácia Ozbrojených síl SR

Medzi ďalšie sprievodné aktivity podujatia patrí prezentácia Ozbrojených síl SR formou statických a dynamických ukážok.

Ďalšou zaujímavosťou bude dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie v areáli Pamätníka SNP, v priestore Skanzenu ťažkej bojovej techniky. V netradičnom prostredí partizánskej zemľanky môžu návštevníci použiť dotykový samoobslužný terminál. Tento informačný kiosk priblíži návštevníkom históriu partizánskych bunkrov.

Ako informuje Múzeum SNP na svojej stránke, pre rodiny s deťmi je pripravená modelármi vybudovaná dioráma s prezentáciou diaľkovo riadených modelov či vystúpenie sokoliarskej skupiny Biatec. Múzeum SNP bude pre návštevníkov otvorené do 18:00.

Tohtoročné oslavy výročia Slovenského národného povstania ukončí na hlavnej tribúne slávnostný koncert Štátnej opery v Banskej Bystrici, ktorý bude spojený s odovzdaním Ceny Múzea SNP pre rok 2022.

Viac k témam: SNP Slovenské národné povstanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Hlavná časť osláv SNP pre verejnosť nebude, súvisí to aj s vojnou na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.