Interpol eviduje 13 Slovákov hľadaných pre závažnú trestnú činnosť, jeden z najznámejších je Okoličány

0

30.8.2022 Medzinárodná policajná organizácia Interpol momentálne eviduje 13 Slovákov hľadaných pre rôznu závažnú trestnú činnosť. Vyplýva to z údajov na internetovej stránke organizácie.

Medzi mediálne najznámejších patria na doživotie odsúdený šéf východoslovenskej zločineckej skupiny Róbert Okoličány, bývalý policajný funkcionár činný pre skupinu sátorovcov Boris Drevenák, odsúdený na 17 rokov väzenia, ako aj Karol Mello, ktorý čelí obžalobe v súvislosti so streľbou na ženu s dieťaťom v Moste pri Bratislave z roku 2004, pri ktorej obaja zahynuli.

Vykopané kostrové pozostatky

Medzi hľadanými je stále uvádzaný aj na doživotie odsúdený člen Okolyčányho skupiny Róbert Nigut. Orgány činné v trestnom konaní na Slovensku však už vzniesli obvinenia vo veci jeho vraždy.

Polícia zároveň v júli tohto roku oznámila, že pri obci Dolný Chotár v okrese Galanta vykopali kostrové pozostatky, ktoré budú skúmať za účelom potvrdenia, že ide o Niguta.

Červený obežník

Medzi osobami zaradenými v databáze na žiadosť Slovenska sú aj ďalšie osoby hľadané napríklad pre vraždu, nelegálnu držbu a obchodovanie so zbraňami, únos alebo podvody.

Na všetkých 13 hľadaných je vydaný takzvaný „Červený obežník“. „Červený obežník je žiadosť pre bezpečnostné zložky po celom svete, aby vyhľadali a zadržali hľadanú osobu až do jej vydania, odovzdania alebo podobnému úkonu,“ uvádza Interpol.

Medzinárodná organizácia kriminálnej polície Interpol funguje od roku 1923. Sídli vo francúzskom Lyone a združuje 190 členských štátov. Spolupracujú v boji proti terorizmu, vojnovým zločinom, organizovanému zločinu, pašovaniu drog, výrobe detskej pornografie alebo korupcii. Slovenská republika sa členom stala 3. októbra 1993, keď ju prijali na 62. zasadnutí Valného zhromaždenia Interpolu v Arube ako 170. člena.

Viac k témam: Trestná činnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Interpol eviduje 13 Slovákov hľadaných pre závažnú trestnú činnosť, jeden z najznámejších je Okoličány © SITA Všetky práva vyhradené.