Banskobystrický kraj prichádza vinou klanu Lunterovcov o milióny z eurofondov, Polóny vyzval protikandidáta do debaty

0

18.8.2022
aktualizované 17. augusta, 11:01

Banskobystrický kraj má najnižšiu úspešnosť schvaľovania pri predložených projektoch z európskych fondov spomedzi všetkých krajov na Slovensku.

Tvrdí to kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Adrian Polóny s tým, že vyzýva podpredsedu BBSK a protikandidáta vo voľbách Ondreja Luntera na verejnú diskusiu o využití eurofondov.

Kraj prichádza o milióny eur

Podľa Polónyho bol každý druhý projekt, ktorý predložil Banskobystrický kraj, odmietnutý, a veľa zo schválených projektov je pozastavených.

„Rovnakým problémom je aj to, že pri predkladaní žiadostí o grant z európskych fondov pri prepočte na jednu organizáciu kraja patrí Banskobystrický kraj medzi tie najmenej aktívne kraje na celom Slovensku. Vinou manažérskych zlyhaní pri získavaní eurofondov príde kraj o milióny eur, ktoré mohli byť použité na opravu škôl, ciest alebo domovov sociálnych služieb,“ popisuje Polóny.

„Ak Lunter mladší tvrdí, že klamem o eurofondoch, Banskobystrický kraj je pri čerpaní úspešný a Lunterovci sa nemajú za čo hanbiť, tak vyzývam Luntera mladšieho na verejnú diskusiu o využití eurofondov. Trvám na tom, že náš kraj prichádza neschopnosťou rodinného klanu Lunterovcov o milióny eur, ktoré sa nestihnú vyčerpať. Náš župan by sa mal za svoje zlyhanie ospravedlniť a nie zavádzať ľudí o tom, ako kraj čerpá peniaze,“ uviedol Polóny.

Chabá úspešnosť eurofondových projektov

„Ak porovnáme, koľko žiadostí o pridelenie eurofondov predložili organizácie Banskobystrického kraja zistíme, že jedna organizácia predložila v priemere iba jeden eurofondový projekt. To je spolu s Nitrianskym krajom najhoršie číslo z celého Slovenska. Ak už aj niektorá z organizácií BBSK o eurofondy požiadala, mala obrovský problém tieto projekty obhájiť. Úspešnosť projektov BBSK je iba 46 percent,“ dodáva Polóny s tým, že Banskobystrický kraj je jediný kraj na celom Slovensku, ktorý má úspešnosť nižšiu ako 50 percent.

„Úspešnosť eurofondových projektov, ktoré predkladá samotná župa, je mizerných 47 percent. Znova ide o najhorší výsledok spomedzi všetkých krajov,“ uzatvára bilanciu Polóny.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Polóny sa v číslach mýli

„Teším sa na tradičné televízne diskusie, v ktorých sa stretneme kandidáti na županov a budem rád hovoriť nielen o úspešnom čerpaní eurofondov a vyvracať zavádzanie pána Polónyho ohľadne tejto otázky, ale aj o stave a budúcnosti verejnej autobusovej dopravy v kraji,“ uviedol pre agentúru SITA podpredseda BBSK Ondrej Luinter.

„Z verejne dostupných zdrojov na stránke itms2014.sk je v porovnaní všetkých samosprávnych krajov jasne vidieť, že kandidát Polóny sa vo svojich číslach mýli. BBSK ani pri porovnaní od roku 2019 a dokonca ani pri porovnaní od roku 2014 nevychádza ako najhorší,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.

Ako dodala, je dôležité spomenúť, že kraj až do mája 2019 v zmysle platnej legislatívy nemohol čerpať eurofondy pre nelegálne zamestnávania za bývalého vedenia kraja. „Po máji sa mohol zapojiť ako oprávnený žiadateľ vďaka tomu, že sa zmenila podmienka, ktorá zahŕňala päťročné obdobie o neporušení zákazu nelegálneho zamestnávania,“ doplnila hovorkyňa.

Viac k témam: Čerpanie eurofondov, Komunálne voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Banskobystrický kraj prichádza vinou klanu Lunterovcov o milióny z eurofondov, Polóny vyzval protikandidáta do debaty © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu