Sociálna poisťovňa prijala za júl už takmer 22 percent práceneschopností v ePN, najmenej ich vystavili v dvoch krajoch

0

16.8.2022 Sociálna poisťovňa prijala v minulom mesiaci od lekárov už takmer 22 percent vypísaných práceneschopností v elektronickej forme ako ePN. Za júl tohto roka poisťovňa evidovala 13,2-tisíca ePN a ďalších 46,9-tisíca dočasných pracovných neschopností, ktoré lekári vystavili v papierovej forme. Lekári tak spolu v minulom mesiaci vystavili takmer 60,2-tisíca dočasných práceneschopností. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Najviac ePN v Žilinskom kraji

Najviac vystavených ePN za júl eviduje Sociálna poisťovňa zo Žilinského kraja. Spolu ich bolo 2,4-tisíca, z toho 803 v samotnom okrese Žilina. Nasleduje Trenčiansky kraj s takmer 2,1-tisíca ePN a Nitriansky kraj s 1,8-tisíca ePN.

Najmenej sa do systému ePN zapojili lekári v Prešovskom a Košickom kraji. V Prešovskom kraji lekári v minulom mesiaci vystavili takmer 1,2-tisíca ePN a v Košickom kraji cez 1-tisíc ePN.

Zvyšok vybavia úrady

Dočasnú PN môžu lekári prvého kontaktu od začiatku júna tohto roka potvrdzovať elektronicky. Chorý občan po novom navštívi lekára, ktorý mu vystaví elektronickú PN a o všetko ostatné sa už postarajú úrady.

Občan na PN už nemusí vypisovať žiadosť o nemocenskú dávku, keďže stačí vystavenie elektronickej PN. Prvý rok fungovania elektronickej PN je však pre lekárov prvého kontaktu dobrovoľný. Povinnosť vystavovať elektronickú PN bude pre lekárov platiť až od budúceho roka.

Viac k témam: ePN, Práceneschopnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa prijala za júl už takmer 22 percent práceneschopností v ePN, najmenej ich vystavili v dvoch krajoch © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -