Vetovať Matovičov rodinný balíček nebolo možné, tvrdí Gröhling a výroky OĽaNO považuje za nepravdivé (video)

0

16.8.2022
aktualizované 15. augusta 16:24

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) tvrdí, že vetovať miliardový Rodinný balíček, s ktorým prišlo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), nebolo možné.

SaS preto považuje výroky OĽaNO o vetovaní balíčka za zavádzajúce a nepravdivé. V tlačovej správe o tom v pondelok informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Priznal úpravu novely na podnet ĽSNS

Podpredseda SaS a člen vyjednávacieho tímu Branislav Gröhling uviedol, že to bol práve Matovič, ktorý „nielen na koaličných radách, ale aj mediálne tvrdil, že jeho nespravodlivý a miestami škodlivý miliardový nápad nemôžeme vetovať, pretože je v súlade s programovým vyhlásením vlády.”

Doplnil, že OĽaNO uznalo iba veto SaS na vyššie dane. Gröhling priznal, že SaS a strana Za ľudí apelovali na Matoviča, aby s poslancami Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) neprelamoval veto prezidentky.

„Matovič priznal, že na podnet ĽSNS upravoval znenie novely, bolo to pre nás prekročenie Rubikonu. Matoviča sme varovali, že takáto spolupráca so sebou prinesie následky,” dodal Gröhling, ktorý je presvedčený, že líder OĽaNO škodí Slovensku.

Podpredseda SaS by bol rád, keby to priznali aj ďalší koaliční poslanci, „ktorým je prednejší charakter ako poslanecká stolička.”

Vetovať balíček vraj nemalo cenu

Ministerka spravodlivosti a členka vyjednávacieho tímu SaS Mária Kolíková potvrdila, že na koaličných radách viackrát zaznelo, že vetovať spomínaný balíček nemá cenu.

„Bola to podobná situácia ako pri rôznych bonusoch z réžie Igora Matoviča v boji proti pandémii, keď pri uplatnení veta SaS bola zrazu použitá kvázi právnická analýza, že veto sa použiť nedá,” povedala ministerka. Dodala, že koaličná zmluva prikazuje rešpektovať koaličných partnerov a koaličné rozhodnutia.

„Pri hrubom porušení legislatívneho procesu proti vôli koaličného partnera je to automaticky hrubým porušením koaličnej zmluvy,” skonštatovala Kolíková. Na záver doplnila, že slovné útoky smerom k SaS ohľadom porušenia veta sú „slovným cvičením, ktoré, verím, že bežný občan vie dobre prečítať.”

Výzva OĽaNO partnerom zo SaS

Hnutie OĽaNO mrzí, že strana SaS opakovane zavádza verejnosť. „Tvrdenie, že predseda SaS nevetoval prorodinný balíček preto, lebo sa obával, že nebude veto SaS akceptované, je úsmevné,” v tlačovej správe o tom informoval mediálny tím hnutia OĽaNO.

Takéto tvrdenie podľa hnutie zaznelo aj na poslednom koaličnom stretnutí v hoteli Bôrik, kde sa predstavitelia zo SaS zhodli, že nikdy sa nevyskytla situácia, keď by veto SaS nebolo akceptované koaličnými partnermi.

„Vypovedanie koaličnej zmluvy a hrozba rozbitia vlády zo strany SaS prišli bez varovania pred hlasovaním o rodinnom balíčku. Vedenie SaS sa predtým nikdy ani len nepokúsilo vetovať proces, obsah ani rokovanie s opozíciou pri tomto zákone,” skonštatovalo OĽaNO a zároveň priznalo, že sám Sulík dal na koaličnej rade súhlas rokovať s opozíciou.

Podľa OĽaNO Sulík povedal nasledovné: „My vám to nepodporíme, ale ak chcete, presaďte si to s opozíciou a my ako gesto dobrej vôle to nebudeme považovať za porušenie koaličnej zmluvy.” Hnutie na záver vyzvalo svojich koaličných partnerov zo SaS, aby ustúpili od svojho ultimáta postaveného na krivých obvineniach alebo na rovinu prezentovali verejnosti skutočné dôvody, ktoré ich k povaleniu vlády vedú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Koaličná kríza, Minister financií SR, Minister školstva vedy výskumu a športu SR, Minister spravodlivosti SR, Prorodinný balíček
Zdroj: Webnoviny.sk – Vetovať Matovičov rodinný balíček nebolo možné, tvrdí Gröhling a výroky OĽaNO považuje za nepravdivé (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu