Prehľadali byt bývalej ruskej novinárky, čelí obvineniu zo šírenia nepravdivých informácií o armáde

0

12.8.2022
aktualizované 10.augusta, 19:52

Ruské úrady v stredu zadržali bývalú ruskú televíznu novinárku, ktorá sa zviditeľnila krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, keď protivojnovým odkazom narušila hlavné večerné spravodajstvo ruskej štátnej televízie.

Prostredníctvom sociálnych médií o tom informoval jej právny zástupca Dmitrij Zachvatov s tým, že ju obvinili zo šírenia nepravdivých informácií o ruských ozbrojených silách.

Putin je vrah

Marinu Ovsiannikovovú obvinili v súvislosti s protestom, ktorý uskutočnila minulý mesiac, keď držala plagát s nápisom: „Putin je vrah. Jeho vojaci sú fašisti. Zomrelo 352 detí. Koľko detí ešte musí zomrieť, aby ste prestali?

Ak ju uznajú za vinnú, hrozí jej na základe nového zákona, ktorý v Rusku zaviedli po 24. februári a trestá vyjadrenia proti armáde, až desať rokov väzenia. Na platforme Telegram sa tak vyjadril jej právnik.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ovsiannikovovej byt v stredu prehľadali a vzali ju na výsluch. Noc by mala podľa Zachvatova stráviť v zadržiavacej cele moskovskej polície.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Protivojnový odkaz

Ovsiannikovová pracovala ako producentka v ruskom štátnom Prvom kanáli. Do pozornosti medzinárodných médií sa dostala spomenutým protestom, keď vošla do štúdia s transparentom s protivojnovým odkazom.

Na obrazovke sa objavila, keď hovorila moderátorka, pričom mala v rukách transparent s anglickým nápisom „nie vojne“ a odkazom, aby ľudia neverili ruskej propagande. Následne ju obvinili z urážky ruskej armády a dostala pokutu 30-tisíc rubľov, čo bolo v tom čase zhruba 270 dolárov.

Po tom, ako dala výpoveď, začala pôsobiť ako aktivistka, organizovať protivojnové protesty a verejne vystupovať proti konfliktu. V uplynulých týždňoch dostala ďalšie dve pokuty za urážku armády.

Podľa organizácie Net Freedoms, ktorá sa venuje právnej pomoci v súvislosti so slobodou prejavu, zaznamenali do stredy 79 kriminálnych prípadov pre obvinenia zo šírenia falošných informácií o armáde a asi štyritisíc administratívnych prípadov v súvislosti s obvineniami z urážky ozbrojených síl.

Nezávislá žurnalistika je pod extrémnym tlakom

Nezávislá žurnalistika v Rusku je pod extrémnym tlakom Kremľa. Moskovský súd v stredu vymeral pokutu 350-tisíc rubľov nezávislým novinám Novaja Gazeta za „zneužitie slobody masmédií“. Nie je pritom jasné, čím sa noviny previnili.

Odkedy sa pred viac ako dvomi desaťročiami dostal k moci prezident Putin, zavraždili v krajine takmer dve desiatky novinárov, vrátane najmenej štyroch, ktorí pracovali pre Novú Gazetu.

V marci noviny pozastavili činnosť. Ich šéfredaktor Dmitrij Muratov získal vlani Nobelovu cenu za mier. V júni ocenenie vydražil, aby získal peniaze pre ukrajinských detských utečencov. Medailu predali za 103,5 milióna dolárov.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Prehľadali byt bývalej ruskej novinárky, čelí obvineniu zo šírenia nepravdivých informácií o armáde © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu